Rambursarea ilicită a TVA și destinația banilor, în atenția procurorilor



Activitatea de rambursare ilicită a taxei pe valoarea adăugată, sumele imense obținute de anumite persoane, destinația banilor, constituie obiectul unor dosare care privesc zona bugetului de stat și protejarea banilor publici, a declarat, luni, procurorul general al României Ilie Botoș.
În acest context, au fost monitorizate mai multe rețele infracționale ce își desfășoară activitatea în toată țara, membrii acestora având sarcini precise, a susținut, în cadrul ședinței de bilanț a Ministerului Public, Ilie Botoș.
Astfel, a fost monitorizată zona de afaceri cu petrol, precum și cea privind afacerile cu țigări de contrabandă și, în principal, contrabanda către țările Europei Occidentale.
În opinia lui Botoș, caracteristica grupărilor poate fi rezumată astfel: funcționează pe principiul clandestinității, conspirativității, camuflajului operațional și compartimentării activităților infracționale.
În urma investigațiilor a reieșit că, fără sprijinul unor angajați ai Direcțiilor finanțelor publice, aceste grupări nu-și puteau realiza interesele, sprijinul constând în verificări superficiale, rambursarea cu ușurință a unor sume mari în timp scurt, acceptarea de acte contrafăcute.
Modalitatea de preluare a unor obiective economice, prin diminuarea valorii acestora, precum și aspecte ce țin de respectarea clauzelor din contactele de privatizare, au făcut obiectul mai multor verificări ale procurorilor.
Totodată, în decembrie 2005, Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate și Terorism (DIICOT) i-a revenit competența de anchetare a infracțiunilor din domeniul proprietății intelectuale și industriale. Un alt domeniu abordat de anchetatorii DIICOT este cel al spălării banilor.
„Potrivit dosarelor finalizate prin trimitere în judecată, în perioada ultimilor doi ani, s-a constatat că cele mai frecvente tipologii infracționale sunt legate de tranzacțiile comerciale, prin interpunerea unor societăți comerciale tip fantomă, având drept scop fie obținerea unor rambursări ilegale de TVA de la bugetul statului, fie evitarea plății impozitelor și taxelor datorate statului, precum și tranzacțiile comerciale care în sunt implicate companii tip off-shore înființate în jurisdicție cu legislație strictă vizând secretul bancar”, a spus Botoș.
În 2005, procurorii au finalizat 11 astfel de dosare, anchetele fiind demarate în baza informațiilor furnizate de serviciile de informații.