Raed Arafat: Rețeta electronică și cardul sunt lucruri normale în orice sistem sanitar din UE



Rețeta electonică și cardul sunt lucruri normale în orice sistem sanitar din Uniunea Europeană, ele se aplică mai întâi experimental, apoi devin obligatorii, a declarat ministrul Sănătății, Raed Arafat, în emisiunea „După 20 de ani”, difuzată duminică de PRO TV.
„Recent, cineva mi-a spus că pe un CNP au fost prescrise 40.000 de tablete dintr-un medicament. Rețeta și cardul care vor fi introduse, mai întâi experimental, vor trebui să limiteaze, să reducă anumite aspecte de fraudă. Ideea este ca aceste acte să devină obligatorii”, a spus ministrul Sănătății.
Raed Arafat a precizat că orice sistem sanitar are un program de monitorizare electronic.
„Unii nu au vrut poate pentru că era ceva nou, alții poate pentru că se tem de fraudă. Toate statele UE au sistem monitorizat pentru rețetă și card”, a mai spus ministrul Sănătății.
Din 2 iulie, rețetele electronice se eliberează în paralel cu cele pe hârtie. Trecerea completă la noul sistem este prevăzută pentru 1 ianuarie 2013, când prescrierea electronică și eliberarea medicamentelor compensate se vor face exclusiv în sistemul prescripției electronice (online și offline).