Chiar dacă nu mai miră pe nimeni, cetățenii municipiului Rădăuți sunt foarte aproape de a rămâne fără utilități chiar în Săptămâna Mare, după un nou episod din „războiul” dintre primarul Aurel Olărean și prestatorul de utilități local, SC Servicii Comunale SA, firma care are ca unic acționar Consiliul Local al Municipiului Rădăuți. În aceste condiții consilierii PSD, PNȚCD și PNL au convocat pentru astăzi o ședință extraordinară a deliberativului local. Motivul este același, ca și în situațiile delicate înregistrate până acum, facturile neplătite de primărie față de SC Servicii Comunale SA, firmă care se află în imposibilitatea de a face plăți către furnizorul de gaz și către cel de energie electrică.
Deși sistarea gazului și a curentului pentru iluminatul public din Rădăuți erau preconizate să aibă loc încă de pe 22 martie, în cursul acestei săptămâni au avut loc negocieri pentru amânarea sistării acestora, însă atât conducerea Nord Gaz Rădăuți, cât și conducerea SC Servicii Comunale SA amenință că dacă până luni Primăria Rădăuți nu virează 130.000 de lei către SC Servicii Comunale SA, cetățenii urbei nu vor mai dispune nici de gaz și nici de iluminat public.
Trei proiecte de hotărâre pentru degrevarea situației
Ca urmare, consilierii locali din Adunarea Generală a Acționarilor la SC Servicii Comunale SA, alături de alți colegi din deliberativul local, au inițiat trei proiecte de hotărâre pentru ședința de astăzi. Primul proiect privește „obligația ordonatorului de credite al Primăriei Rădăuți de a efectua plata către SC Servicii Comunale SA a sumei de 358031.8 lei, reprezentând contravaloarea facturilor emise pentru serviciul de iluminat public”, în anii 2008, 2009 și 2010.
Al doilea proiect inițiat în regim de urgență conține „obligația ordonatorului de credite al Primăriei municipiului Rădăuți de a efectua plata către SC Servicii Comunale S.A. Rădăuți a sumei de 1.000.000 de lei până a data de 31.03. 2010 din facturile restante în valoare de 5.117.792, 75 de lei. Procedura are în vedere achitarea de către SC Servicii Comunale SA Rădăuți a debitelor restante către SC Nord Gaz SRL, tocmai pentru a evita întreruperea furnizării gazului metan la Centrala Termică a municipiului Rădăuți.
Cel de-al treilea proiect de hotărâre are ca temă aprobarea unui grafic de eșalonare a datoriilor Primăriei Rădăuți, precum și asigurarea efectuării plății a sumei totale de 120.000 de lei către SC Servicii Comunale SA, în intervalul cuprins între 26 și 29 aprilie 2010. În cazul în care aceste sume nu sunt virate în contul operatorului de servicii, de la începutul săptămânii viitoare rădăuțenii vor rămâne fără apă caldă, fără iluminat public, iar de miercurea viitoare apa rece va fi furnizată în sistem de avarie.





