Inițiativă

PSD va tipări o carte cu neregulile electorale din județul Suceava



Ovidiu Milici: „Toate aceste date le avem deja centralizate și le vom cuprinde într-un material care se va constitui într-o carte”
Ovidiu Milici: „Toate aceste date le avem deja centralizate și le vom cuprinde într-un material care se va constitui într-o carte”

PSD Suceava va tipări o carte în care va publica toate neregulile electorale care au fost sesizate la sediul organizației de către populația județului. Anunțul a fost făcut de vicepreședintele PSD Suceava, Ovidiu Milici, care a precizat că în cartea respectivă vor fi prezentate toate sesizările persoanelor care au venit la sediul filialei județene a social democraților suceveni cu privire la „modul în care au fost fraudate alegerile sau intimidările persoanelor care au votat duminică”.
„Toate aceste date le avem deja centralizate și le vom cuprinde într-un material care se va constitui într-o carte, pe care o vom edita și o vom face cunoscută publicului. Și îmi vine în minte un citat al cronicarului Grigore Ureche. Vom face această carte, «ca să se știe la ce s-a lucrat și să nu se piardă în uitare»”, a spus Milici. În replică la anunțul făcut de Ovidiu Milici cu privire la intenția de a tipări această carte, senatorul PD-L de Suceava Orest Onofrei a ținut să precizeze că „le recomand social democraților, sau domnului Milici, să facă această carte sul, pentru că așa este mai ușor de utilizat”.
PSD nu crede în scuzele „făcute cu jumătate de gură”
Pe de altă parte, Ovidiu Milici a criticat gestul democrat-liberalilor din Câmpulung Moldovenesc, care au adus o coroană mortuară în fața sediului PSD din acest municipiu. Milici a precizat că, deși deputatul PD-L Ioan Bălan și-a cerut scuze pentru această inițiativă, acest gest ar fi fost făcut „cu jumătate de gură”. Milici a adăugat că democrat-liberalii ar trebui să-și ceară scuze tuturor membrilor PSD care au avut de suferit, într-un fel sau altul, în campania electorală pentru alegerile prezidențiale.
„Stăm și ne întrebăm la ce ar trebui să ne mai așteptăm de acum înainte dacă la sediul PSD Câmpulung Moldovenesc au adus coroane mortuare. Am văzut că anumite căpetenii PD-L și-au cerut scuze, cu jumătate de gură, față de acest gest. Dar oare acești domni și-au cerut scuze de la cetățeanul din Păltinoasa care și acum stă cu capul crăpat în spitalul din Gura Humorului? Sau și-au cerut scuze de la doctorul din Frasin al cărui cabinet a fost murdărit samavolnic? Dar oare și-au cerut scuze de la tinerii și voluntarii noștri care au fost alergați cu parii, au fost bătuți și fugăriți? Sau de la părinții acestora?”, a mai declarat vicepreședintele PSD Suceava.
Milici îi cere lui Ioan Bălan să spună cine au fost liderii PSD Suceava care știau că Mircea Geoană ar fi pierdut alegerile
Nu în ultimul rând, vicepreședintele PSD Suceava i-a solicitat deputatului Ioan Bălan să spună cine sunt liderii PSD Suceava care în noaptea de duminică spre luni ar fi știut, încă de la ora 1:00, că Mircea Geoană ar fi pierdut alegerile prezidențiale. Milici a spus că Ioan Bălan ar trebui să precizeze de unde are astfel de informații, după ce deputatul PD-L declarase, într-o conferință de presă, că încă din noaptea de 6 spre 7 decembrie, la ora 1.00, „lideri importanți ai PSD Suceava au fost informați că au pierdut alegerile”.
„Îl somez public pe domnul care a făcut publice aceste informații să vină și să dea nume concrete”, a mai spus Milici.