Atac la PD-L

PSD decretează „dezastru portocaliu” în județul Suceava



Președintele PSD Suceava, Gavril Mîrza
Președintele PSD Suceava, Gavril Mîrza

Social democrații suceveni solicită guvernului și primului ministru Călin Popescu Tăriceanu să ia măsuri împotriva șefilor de instituții deconcentrate din județ membri ai PD-L care, în opinia lui, nu ascultă de comandă guvernamentală, ci de comandă politică.
Mîrza cere guvernanților să-i pună la treabă pe acești directori în interesul locuitorilor din județ, dacă nu să-i schimbe din funcții.
„Solicit Guvernului să analizeze situația din județul Suceava, să facă un comandament cu acești oameni pe care ori îi pune la treabă în interesul cetățeanului din județ, ori să ia măsuri de schimbare. Nu are nici o vină cetățeanul să fie vitregit de drepturile ce i se cuvin din aceste sectoare de activitate”, a spus Mîrza.
Mîrza: „Județul va fi mâine, poimâine în carantină cu rabia tip Dulgheru”
Președintele PSD Suceava a decretat „dezastru portocaliu” în județul Suceava, mai exact în domeniile de activitate conduse de democrat-liberali. Mîrza a dat ca exemplu sănătatea.
„Să ferească Dumnezeu să nu ajungă nimeni în Spital. În timp ce nu există nici conducere numită la nivel de spital, e un interimat la nivel de ASP și la CAS. E o întreagă bășcălie. Nimeni nu ascultă de nimeni. Nimeni nu coordonează. A ajuns colegiul medicilor să facă declarații politice în loc să se ocupe de profesiune. Adică în afară de culoarea portocalie nu se întâmplă nimic nici în spital”, a declarat Mîrza. Liderul județean al social democraților a trecut în revistă și sectorul sanitar veterinar, unde șef este Petrea Dulgheru. Mîrza a afirmat că Dulgheru face politică, în loc să se ocupe de profesie și să elimine focarele de rabie care au împânzit județul.
„Județul va fi mâine poimâine în carantină cu rabia tip Dulgheru care, să mă ierte Dumnezeu, acum în loc să-și pună oamenii la treabă și el să facă treabă, umblă din poartă în poartă în poartă să facă politică PD-L. Stă pe capul unui medic veterinar de la Broșteni, îl amenință în toate felurile că-l lasă fără pâine, dacă va candida din partea PSD la funcția de primar. A stat pe capul primarului din Vicovu de Sus, amendându-l săptămână de săptămână ca să-l facă PD-L-ist”, a spus Mîrza.
Mîrza susține că toți cei 460 de directori de școli sunt acum membri PD-L El s-a referit și la învățământ, la violența din școli, la lipsa managementului educațional și la slaba coordonare a sectorului.
„Domnul din fruntea Inspectoratului Școlar Județean nu face altceva decât membri PD-L, ba mai face geamuri și uși din când în când la infrastructura școlară”, a precizat Mîrza, care susține că toți cei 460 de directori de școli sunt acum membri PD-L.
Nici silvicultura nu a scăpat de „furia” liderului social democrat. Mîrza afirmă că în județ se fac defrișări masive fără nici un control, chiar cu știrea celor care conduc silvicultura.
„Se fac aceste defrișări de teamă că pădurile ajung la viitorii proprietari, care pot fi persoane fizice sau juridice, sau la nivelul județului e vorba de Arhiepiscopie și atunci se preferă a se da munții goi. Se zice că din acest lemn ajung bani la niște partide politice”, a spus Mîrza.



Recomandări

Președintele CJ Suceava, Gheorghe Șoldan, le-a prezentat antreprenorilor patru proiecte majore aflate în stadii avansate de realizare și care vor contribui la dezvoltarea județului

Președintele CJ Suceava, Gheorghe Șoldan, le-a prezentat antreprenorilor patru proiecte majore aflate în stații avansate de realizare și care vor contribui la dezvoltarea județului
Președintele CJ Suceava, Gheorghe Șoldan, le-a prezentat antreprenorilor patru proiecte majore aflate în stații avansate de realizare și care vor contribui la dezvoltarea județului

Administratorul Servicii Comunale Rădăuți îl acuză pe liderul PSD din municipiu, prefectul Traian Andronachi, de o eventuală oprire a apei calde pentru populație

Suceava este în topul județelor care vor fi afectate de concedierile din administrațiile locale, cu 627 de posturi reduse

Aproape 630 de posturi din 48 de adminsitrații publice locale sucevene ar urma să fie desființate
Aproape 630 de posturi din 48 de adminsitrații publice locale sucevene ar urma să fie desființate

Președintele CJ Suceava, Gheorghe Șoldan, de la Broșteni: „Noi nu avem nevoie de strângeri de mâini, avem nevoie de fonduri pentru sinistrați”

Președintele CJ Suceava, Gheorghe Șoldan, a spus că pagubele produse de inundațiile de zilele trecute se ridică la 78 de milioane de euro
Președintele CJ Suceava, Gheorghe Șoldan, a spus că pagubele produse de inundațiile de zilele trecute se ridică la 78 de milioane de euro