Protocolul cu Serbia privind minoritățile a fost semnat



Protocolul privind minoritățile între România și Serbia a fost semnat, ieri, la Bruxelles, de ambasadorii la UE ai celor două state, au declarat pentru MEDIAFAX surse europene.
Potrivit surselor citate, președintele Băsescu nu a fost prezent la semnare, aflându-se la summit-ul PPE.
Textul protocolului între România și Serbia privind minoritățile va fi semnat la Bruxelles, ieri, în următoarele ore, au declarat, anterior, pentru MEDIAFAX, surse diplomatice.
Potrivit surselor, textul protocolului a fost convenit în formă finală în cursul nopții.
Din partea României a semnat ambasadorul Mihnea Motoc, care a primit depline puteri în acest sens din partea MAE, iar din partea Serbiei a semnat ambasadoarea la UE, Roksanda Ninčić.
Semnarea a avut loc la Comisia Europeană.
Semnarea Protocolului a fost condiția României pentru a accepta acordarea statutului de țară candidată la UE pentru Serbia.