Artiști și manageri culturali au protestat marți la Ministerul Finanțelor, față de reducerea bugetelor instituțiilor culturale și desființarea TVR Cultural, depunând teancuri de cărți la intrarea în clădire, cu mesajul „Ați zidit cultura vie!”.
Aproximativ 20 de persoane, reprezentanți ai Coaliției Sectorului Cultural Independent, o platformă informală care reunește în jur de 12 organizații culturale din București și Cluj-Napoca, ce a organizat acest demers, s-au strâns marți, la ora 13.00, în fața sediului Ministerului Finanțelor. Printre acestea s-au aflat scriitorul Vasile Ernu și coregraful Mihai Mihalcea.
Participanții la acest protest sub formă de flash-mob au venit echipați cu zeci de cărți pe care le-au așezat în teancuri în fața ușilor glisante de la intrarea în Ministerul Finanțelor, afișând pe acest „edificiu” o foaie cu textul „Ați zidit cultura vie!”.
„Este un semnal de protest față de cele mai recente măsuri ale Guvernului”, a declarat pentru MEDIAFAX Raluca Voinea, curator și critic de artă, referindu-se la tăierea bugetului Institutului Cultural Român (ICR), prin rectificarea bugetară, al Administrației Fondului Cultural Național (AFCN), care ar urma să nu mai primească contribuția anuală a Loteriei Române, reprezentând peste 95% din bugetul Fondului, și la desființarea TVR Cultural. „Și nu știm când se vor opri”, a mai spus aceasta.
Voinea a mai atras atenția că mișcarea Coaliției Sectorului Cultural Independent este una a oamenilor care produc cultura contemporană „vie”, în România, fără prea multă încurajare din partea statului, iar prin tăierea fondurilor pentru cultură, „practic, toată munca de ani de zile e ca și cum n-ar fi fost”.
Ea a mai spus că nu se așteaptă vreo reacție din partea decidenților politici, dar se poate transmite un semnal către comunitatea culturală, pentru ca aceasta să devină conștientă că poate face front comun pentru a nu fi ignorată de deciziile politice.
„În contextul ăsta, am impresia că nimic nu mai contează, niciun fel de acțiune, de declarație, de demers”, a spus și Mihai Mihalcea, acuzând politicienii de „cinism”, „nesimțire maximă” și „inconștiență”. „N-am crezut că vom ajunge la asemenea măsuri. Dacă chiar în ’90, când veneau minerii, se mai întrezărea o speranță pentru viitor, acum nu mai există. Foarte mulți colegi vor să emigreze, la modul cel mai serios. Chiar nu știu ce ar putea determina clasa politică actuală să devină mai lucidă și să facă ceva pentru cei care au făcut ceva în țara asta”, a mai spus Mihalcea.
Un reprezentant al Ministerului Finanțelor, care s-a prezentat drept Bogdan Grunevici, șeful Biroului de informații publice de la Direcția Comunicare, a ieșit din clădire, peste teancurile de cărți, flancat de doi gardieni, să-i întrebe pe cei adunați de ce au venit, dacă doresc o audiență și dacă își pot pune cărțile pe margine ca să nu blocheze intrarea în instituție. Protestatarii i-au răspuns că aceste cărți aduse sunt ale ministerului, care poate face ce dorește cu ele. Au urmat câteva explicații, ce este Coaliția Sectorului Cultural Independent, de ce protestează, la finalul cărora bărbatul a luat niște date de contact pentru a le comunica mai departe, să se stabilească eventual o audiență. De altfel, reprezentanții Coaliției l-au informat și că au depus o scrisoare în care își prezintă demersul la Ministerul Finanțelor.
Manifestanții s-au împrăștiat apoi pentru a nu depăși durata de până la 15 minute în care se poate protesta fără autorizație, iar după plecarea lor au ajuns la minister și câțiva reprezentanți ai forțelor de ordine.