Un șofer pericol public, prins la volan în stare avansată de ebrietate și fără permis de conducere, și care mai are condamnări pentru fapte similare, este cercetat în libertate, sub control judiciar, decizia fiind luată de Judecătoria Fălticeni, care a respins propunerea de arestare formulată de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Fălticeni.
Procurorii au anunțat că, în data de 5 iunie, au pus în mișcare acțiunea penală față de inculpat, pentru săvârșirea infracțiunilor de conducerea unui vehicul fără permis de conducere și conducere sub influența alcoolului.
În data de 30 iunie 2016, în jurul orei 1.00, Constantin L. a condus un autoturism pe drumuri publice de pe raza comunei Cornu Luncii, deși nu posedă permis de conducere și avea o alcoolemie în sânge de 1,25 g la mie.
Procurorii au subliniat într-un comunicat de presă că „în anii 2016 și 2018 inculpatul a mai fost condamnat pentru săvârșirea infracțiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul fără permis de conducere, precum și pentru săvârșirea altor infracțiuni”.
Judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Fălticeni a respins propunerea de arestare preventivă, luând față de inculpat măsura preventivă a controlului judiciar pe o perioadă de 60 de zile. Inculpatul are impuse mai multe interdicții, printre care de a conduce autovehicule ori de a purta asupra sa armă.
Procurorii au anunțat că au formulat cale de atac și vor solicita arestarea preventivă a inculpatului, la instanța de apel – Curtea de Apel Suceava.