Președintele organizației municipale Suceava a PD-L, Ion Lungu, a caracterizat programul de guvernare al partidului prezentat oficial la finele săptămânii trecute ca fiind un program „profesionist, optimist și realist”.
„Gândim altfel”, bineînțeles că gândim altfel decât adversarii politici și gândim la fel cu majoritatea românilor”, a ținut să explice Lungu sensul sloganului lansat de PD-L „Gândim altfel”.
Ion Lungu a arătat că unul dintre punctele importante ale programului de guvernare îl reprezintă descentralizarea și a exemplificat cu două domenii importante, învățământ și siguranța publică.
„La învățământ vedeți ce haos este. Sunt investiții pe care le promovează administrația locală, sunt investiții pe care cei din Ministerul Educației au interes să le promoveze direct pe minister. Cred că trebuie făcută o clarificare, având în vedere faptul că atribuțiile în ceea ce privește asigurarea bazei administrative, a infrastructurii în învățământ aparțin administrației locale. Cred că toate aceste investiții ar trebui derulate prin administrația locală”, a spus președintele PD-L Suceava.
El s-a referit și la poliția locală, opinând că aceasta trebuie transferată în subordinea primăriei.
„Să nu mai vorbim de poliția locală. Iată câte probleme sunt referitoare la circulație. Toate orașele mari din România sunt sufocate, dar din păcate primăria nu are pârghii de intervenție pe acest domeniu al fluidizării traficului, să aibă un număr de agenți la dispoziție. De aceea cred că este imperios necesar ca atribuțiile legate de circulația rutieră să fie transferate la administrația locală. Dacă discutăm de ordinea publică, astăzi noi suplinim practic o parte din atribuțiile poliției municipale. Polițiștii noștri comunitari sunt în patrule mixte cu cei de la poliția municipală și cred că ar fi corect să-i putem transfera cât mai repede pe acești polițiști de la ordine publică, pentru că sunt probleme grave”, a spus Lungu.





