Profesorul Mihai Cotos a plecat de la Ansamblul „Ciprian Porumbescu”, unde era dirijor, „din motive personale și profesionale”. Noul dirijor este prof. Bogdan Cotruț



Profesorul Mihai Cotos (stânga) și prof. Bogdan Cotruț
Profesorul Mihai Cotos (stânga) și prof. Bogdan Cotruț

Profesorul Mihai Cotos a anunțat pe pagina sa de Facebook că a plecat de la Ansamblul Artistic Profesionist „Ciprian Porumbescu” Suceava, unde era dirijor, „din motive personale și profesionale”.

„Astăzi închei o etapă frumoasă din parcursul meu artistic, ca dirijor al Ansamblului Artistic Profesionist <Ciprian Porumbescu> din Suceava. Au fost ani în care am pus, mai presus de orice, sufletul, munca și credința mea într-o misiune nobilă. Le mulțumesc tuturor celor care mi-au fost aproape și publicului care mi-a oferit mereu căldură și aplauze. Urmează pentru mine o nouă etapă artistică, plină de proiecte despre care veți afla în curând”, a transmis prof. Mihai Cotos. Contactat telefonic, Mihai Cotos ne-a spus că a decis să încheie această etapă „din motive personale și profesionale, pentru a mă dedica unor proiecte noi. Am activat, din anul 2021, ca dirijor al Ansamblului <Ciprian Porumbescu>, pășind pe scene importante și, cred eu, aducând un suflu nou la acel moment. Urez succes colegilor mei și publicului nostru drag îi mulțumesc pentru susținere și aplauze”.

  • Bogdan Cotruț îl înlocuiește pe prof. Mihai Cotos la conducerea orchestrei sucevene

Noul dirijor al Ansamblului Artistic Profesionist „Ciprian Porumbescu” Suceava este prof. Bogdan Cotruț, care din anul 2012 este angajat al Centrului Cultural Bucovina, la Școala Populară de Artă „Ion Irimescu” Suceava, ca profesor de pian, acordeon, țambal și orchestră. Decizia de numire în noua funcție a fost semnată luni, 11 august 2025, de managerul Centrului Cultural Bucovina, Cătălin Axinte, după ce postul a rămas vacant prin demisia prof. Mihai Cotos.

„La vârsta de 8 ani, am început să studiez pianul, acordeonul și țambalul la clubul copiilor din Câmpulung Moldovenesc, sub îndrumarea domnului profesor Niță Bârsă. Apoi, de la 14 ani am continuat studiile la liceul de artă <Ciprian Porumbescu>, din Suceava, secția țambal. În anul 2013, am absolvit Facultatea de Pedagogie muzicală, Compoziție și Dirijat din cadrul Universității de Arte <George Enescu>, Iași. Din anul 2012, sunt angajat al Centrului Cultural Bucovina, la Școala Populară de Arte <Ion Irimescu>, Suceava, ca profesor de pian, acordeon, țambal și orchestră”, sunt informațiile pe care ni le-a furnizat noul dirijor al Ansamblului „Ciprian Porumbescu”, prof. Bogdan Cotruț, care în această perioadă se află în concediu, dar ne-a spus că își va prelua funcția pe 18 august 2025.



Recomandări

Medalii și premii pentru Corala de fete „Ciprian Porumbescu” a Colegiului „Ștefan cel Mare” la un festival din Spania