Profesorii spun „pas” orelor și luni



Profesorii spun „pas” orelor și luni
Profesorii spun „pas” orelor și luni

– Nemulțumiți de ceea ce au primit la negocierile cu Guvernul, profesorii nu vor să meargă la catedră nici săptămîna viitoare
„Vacanța” elevilor nu pare, nici pe departe, a se apropia de sfîrșit, pentru că, deși au stat în grevă generală o săptămînă încheiată, cadrele didactice sînt hotărîte să mai țină școlile închise. Așadar, nici luni elevii suceveni nu vor fi în bănci, și asta pentru că negocierile cu Guvernul din ultimele zile nu au dat rezultatele scontate. Trebuie precizat că dascălii au primit la negocieri o majorare a salariului cu 8%, asta din 2006, și care urmează a se realiza în două tranșe, majorare care în opinia liderului de sindicat al profesorilor suceveni, Constantin Cernica, „este o sumă infimă, care acoperă doar inflația. Sîntem convinși că trebuie să primim mai mult, deci greva continuă, iar elevii și luni, și marți, în mod sigur, stau acasă”. Pentru că oferta Guvernului trebuie acceptată sau respinsă de către membrii de sindicat, Cernica a precizat că „aceasta a fost trimisă în toate școlile din județ, dar „pînă acum nici unul dintre membri nu a fost de acord cu mărirea de salariu primită și nu dorește să suspende greva”. Astfel, deși s-a scurs deja o săptămînă întreagă de cînd profesorii se află în grevă generală, perioadă de timp pentru care dascălilor li se va tăia din leafa lunară, aceștia încep o nouă săptămînă tot cu grevă generală, și asta în majoritatea instituțiilor de învățămînt din județ, cu excepția a 16 școli, unde profesorii au refuzat să facă grevă.
Este vorba de școli, în marea lor majoritate, din zona Rădăuți, și una din Mitocul Dragomirnei. Deși cadrele didactice de aici s-au justificat că nu intră în grevă din cauza lipsei banilor și de teamă să nu piardă și mai mult din salariu, Constantin Cernica a declarat că „nu e nici o justificare să nu faci grevă. Este rușinos să se vină cu astfel de motivații, cînd peste tot profesorii nu au bani și totuși toată țara este în grevă”. Mai trebuie precizat faptul că liderul dascălilor suceveni, Constantin Cernica, este foarte optimist că învățămîntul va primi cel puțin 5% din PIB atunci cînd negocierile se vor muta la Cotroceni, și vor fi mediate de președintele Traian Băsescu, moment în care „va înceta și greva noastră”.