PRM și PSD vor depune la Senat o moțiune simplă pe tema dezastrului din învățământ, a anunțat, vineri, președintele PRM Corneliu Vadim Tudor, precizând că a discutat, în acest sens, cu liderul PSD Mircea Geoană.
Vadim Tudor a spus că a primit, vineri dimineața, un telefon de la Geoană în care s-a abordat subiectul depunerii acestei moțiuni. Potrivit lui C.V.Tudor, pe textul acestei moțiuni privind învățământul vor lucra, din partea PRM, senatorii Mihai Ungheanu și Gheorghe Funar.
Președintele PRM a spus că sunt negocieri cu PSD pentru depunerea a mai multor moțiuni în Parlament, PRM insistând pentru depunerea la Camera Deputaților a unei moțiuni simple anti-Macovei. „Vom semna anumite moțiuni, dacă se va semna și moțiunea aceasta (împotriva Monicăi Macovei – n.r.)”, a precizat Vadim Tudor, care crede că Macovei este păstrată în fruntea Ministerului Justiției „ca să țină sub capac Parchetele”.
Întrebat dacă există o strategie comună a liderilor PRM și PSD, C.V.Tudor a răspuns: „Bineînțeles că există o strategie, suntem oameni cu capul pe umeri. Există o strategie pentru a diminua cât mai repede acest rău colosal pe care-l face gașca piratului de la Palatul Cotroceni”.
Vadim Tudor a mai spus că PRM va merge până la capăt cu suspendarea lui Traian Băsescu din funcția de președinte al țării, primul pas fiind suspendarea acestuia în Parlament și instalarea la Palatul Cotroceni, ca președinte interimar, a președintelui Senatului, Nicolae Văcăroiu.
Liderul PSD, Mircea Geoană, a anunțat, joi, că PSD va depune, săptămâna viitoare, la Senat, o moțiune simplă împotriva ministrului Educației, Mihail Hărdău.
De asemenea, președintele PSD le-a spus liderilor partidului, joi, la începutul ședinței Comitetului Executiv Național, că va propune partidelor de opoziție inițierea unor moțiuni simple și împotriva altor miniștri.





