Șoferul care a omorât cu mașina o bătrână în vârstă de 78 de ani, dispărând apoi de la fața locului și încercând să șteargă urmele, a petrecut doar 24 de ore după gratii, procurorii considerând că nu se impune înaintarea unei propuneri de arestare preventivă către instanță. Cazul reprezintă doar încă unul dintr-un întreg șir, numeroși autori ai unor accidente mortale, care au încercat să scape de răspundere, fugind de la fața locului, stând doar 24 de ore în arest, cât este valabilă ordonanța emisă de poliție.
A coborât, a văzut că bătrâna este moartă și a demarat în trombă
Accidentul căruia i-a căzut victimă bătrâna de 78 de ani s-a petrecut duminică dimineață, în jurul orei 9.00, pe drumul național 2H, în comuna Vicovu de Jos.
Victima, Veronica Ș., localnică, a fost lovită din spate de un autoturism în timp ce se deplasa pe partea dreaptă a drumului și proiectată la pământ, decedând imediat.
Din ancheta poliției rezultă că șoferul a oprit la fața locului, a observat că bătrâna este moartă, după care a demarat în trombă. Aproximativ cinci ore mai târziu a fost prins la domiciliu. Când polițiștii l-au găsit, autorul, Andrei Pascariu, de 54 de ani, din comuna Gălănești, îndrepta tabla mașinii avariate și își schimbase deja un far spart, încercând să șteargă urmele pentru a nu mai putea fi identificat.
Cumul de trei infracțiuni
În aceste condiții, pe lângă infracțiunile de ucidere din culpă și părăsirea locului accidentului fără încuviințarea poliției, individul se mai face vinovat și pentru modificarea stării locului sau ștergerea urmelor accidentului de circulație, cumulând trei infracțiuni.
Ieri după-amiază, după ce ordonanța a expirat, bărbatul s-a reîntors la domiciliu, având doar interdicția de a părăsi localitatea de domiciliu.
Aceste decizii aparent de neînțeles, devenite de mult o practică, au la bază actualele prevederi legale, mult prea permisive în cazurile accidentelor mortale. În majoritatea situațiilor, șoferi care au omorât oameni, chiar și în situațiile unde există factori multipli care îi incriminează, primesc doar condamnări cu suspendare.