Primul tronson al șoselei de centură a municipiului Suceava, cel care face legătura între DN 2 și DN 17, Șcheia-Pătrăuți, ar putea fi dat în folosință la jumătatea lunii august.
Surse demne de încredere ne-au declarat că inaugurarea tronsonului respectiv este programată să aibă loc pe 15 august, în prezența premierului Victor Ponta.
Lucrările pe tronsonul DN 2- DN 17, în lungime de 5,13 kilometri, se află într-un stadiu foarte avansat. Se lucrează intens la consolidarea versantului în zona Mihoveni, pe o porțiune de 200 de metri, și la lărgirea sensului giratoriu de la Șcheia. Constructorii susțin că aceste lucrări pot fi terminate până la jumătatea lunii viitoare.
Trebuie spus că, în ultima vreme, președintele Consiliului Județean, Cătălin Nechifor, și-a întețit vizitele pe șantierul șoselei de centură a Sucevei, declarându-se mulțumit de ritmul lucrărilor. El a arătat că nu există probleme de finanțare a investiției, precizând că până acum șoseaua de centură a „înghițit” 195 de milioane de lei de la bugetul de stat, pentru finalizarea ei fiind nevoie de încă 130 de milioane de lei.
Potrivit șefului administrației județene, până în prezent s-au executat aproximativ 80% din lucrări. Nechifor a afirmat la un moment dat că e posibil ca până pe 15 noiembrie a.c. să fie gata întreaga investiție.
Ruta ocolitoare a Sucevei, dinspre Fălticeni spre Vama Siret și Gura Humorului, care trece prin Moara, Șcheia și Pătrăuți, va avea o lungime totală de 12,4 kilometri și va descongestiona traficul greu din municipiul reședință de județ. Beneficiarul investiției care este realizată de SCCF Iași este Compania Națională de Drumuri Naționale și Autostrăzi.