Primele disponibilizări de la Colgate-Palmolive Brașov, după 15 septembrie



Compania americană Colgate-Palmolive va începe disponibilizările angajaților fabricii din Brașov după 15 septembrie, urmând ca până la sfârșitul acestui an, să fie disponibilizați toți cei 190 de angajați, după care clădirea și terenul fabricii a fi vândute. Prima tranșă de disponibilizări va cuprinde 28 de angajați, iar după încheierea activității fabricii din Brașov, producția va fi transferată la fabricile companiei din Polonia, potrivit Gabrielei Popescu, Legal Director Colgate-Palmolive România.
„Fabrica Colgate-Palmolive din Brașov este încă operațională. Producția va înceta treptat, până la sfârșitul anului, primul grup de 28 de angajați afectați de închiderea fabricii urmând să își înceteze activitatea săptămâna viitoare. În conformitate cu valorile companiei noastre, servicii de plasare a forței de muncă și pachet compensatoriu sunt acordate angajaților afectați”, a declarat Popescu pentru corespondentul MEDIAFAX.
De asemenea, reprezentantul fabricii a declarat că terenul și clădirea fabricii situate în centrul Brașovului vor fi puse ulterior în vânzare.
„La anunțarea intențiilor sale angajaților din Brașov, la începutul acestui an, compania i-a asigurat pe aceștia că aceste acțiuni nu sunt rezultatul contribuției lor, a performanțelor fabricii din Brașov sau a activității companiei în România”, a adăugat Popescu.
Fabrica de la Brașov va fi închisă ca urmare a unui program mai amplu de restructurare al companiei privind reorganizarea globală și consolidarea activității, potrivit sursei citate. Compania a anunțat că, deși va închide fabrica din Brașov, își va continua activitatea pe piața românească, deoarece Colgate deține unul din primele două locuri la capitolul cotă de piață în ce privește pasta de dinți.
Colgate-Palmolive a intrat pe piața românească în 1992, când a înființat societatea mixtă Colgate-Palmolive România, alături de Norvea, cu facilități de producție la Brașov și București.
Colgate a preluat fabrica de la Brașov în urmă cu 16 ani și a relansat marca Super Cristal, destinată consumatorilor cu venituri medii și mici.
Colgate mai producea la Brașov cremele Norvea și after-shave-urile Damaris. Din portofoliul Colgate – Palmolive mai fac parte săpunurile și gelurile de duș Palmolive, pasta de spălat vase Axion, soluția de spălat geamuri Ajax, deodorantele Lady Speed Stick sau Mennen Speed Stick.