Intenție

Primarul din Dumbrăveni, Ioan Pavăl, vrea întărirea organizațiilor PNL din județ



„Vreau să avem un alt sistem de lucru, să avem discuții cu toți membrii organizației noastre”
„Vreau să avem un alt sistem de lucru, să avem discuții cu toți membrii organizației noastre”

Primarul comunei Dumbrăveni, Ioan Pavăl, care și-a anunțat candidatura pentru șefia Organizației Județene a PNL Suceava, a declarat că își dorește această funcție pentru a reuși să coaguleze forțele liberale din județul Suceava, în vederea obținerii unui scor electoral care să-l ajute pe liderul acestei formațiuni politice, Crin Antonescu, să ajungă în turul al doilea al alegerilor prezidențiale, pe care să le câștige ulterior.
Ioan Pavăl a precizat că își dorește ca în PNL să existe un alt mod de lucru, prin care liderii locali să fie mai aproape de membrii de partid din județ, și în special de primarii și consilierii locali liberali.
„Vreau să avem un alt sistem de lucru, să avem discuții cu toți membrii organizației noastre, astfel încât aceștia să se simtă motivați și să transmită așa cum trebuie mesajul nostru. Nu îmi doresc să fac politică din birou, motiv pentru care atât eu, cât și viitoarea mea echipă, vom fi prezenți în permanență în teritoriu, alături de membrii noștri de partid”, a declarat Ioan Pavăl.
El a subliniat că una dintre prioritățile sale va fi păstrarea aleșilor locali ai PNL, având în vedere că în ultima perioadă de timp, patru primari liberali și-au declarat simpatia față de PD-L.
„Dorința mea este ca acești aleși locali să fie motivați să facă politică liberală, să rămână alături de noi și să contribuie la obținerea unui rezultat cât mai bun la alegeri. Candidez pentru președinția PNL Suceava pentru că vreau ca acest partid să conteze și să contrabalansăm eșichierul politic sucevean”, a mai declarat Pavăl.
El a adăugat că până în prezent s-a simțit o lipsă a mobilizării organizațiilor locale ale PNL Suceava. Din acest motiv, Pavăl a arătat că atât el, cât și ceilalți membri ai viitorului birou de conducere vor păstra permanent legătura cu membrii filialelor, iar în același timp vor atrage noi membri de partid.
El a arătat că atât aleșii locali, cât și simplii membri de partid trebuie să prezinte electoratului care au fost realizările Guvernului PNL din perioada 2004 – 2008 și care este oferta politică actuală a acestui partid, în comparație cu cea a partidelor aflate la guvernare, PD-L și PSD. Primarul din Dumbrăveni a precizat că își dorește ca la alegerile prezidențiale de la sfârșitul acestui an să obțină cel puțin 20% din voturile alegătorilor suceveni.
Ioan Pavăl are 46 de ani și a obținut mandatul de primar al comunei Dumbrăveni la alegerile locale din anul 2008, după ce în perioada 2000 – 2004 a fost viceprimarul acestei comune. Din punct de vedere politic, organizația din Dumbrăveni a PNL a obținut un scor de 44% la alegerile parlamentare din 2008 și 29% la alegerile europarlamentare din primăvara acestui an.
De profesie economist, primarul din Dumbrăveni a mai avut și funcțiile de șef servicii transporturi și apoi director comercial în cadrul Petrom SA, după care, în perioada 2005 – 2008, a condus, în calitate de director general, societatea Termocentrale Borzești din Bacău.