Președintele Partidului Mișcarea Populară Suceava, Corneliu Popovici, a anunțat, ieri, în conferință de presă, că primarul de Pojorâta, Bogdan Codreanu, candidează la alegerile locale din 5 iunie a.c. atât pentru un nou mandat de primar la Pojorâta, cât și la Consiliul Județean Suceava, din prima poziție pe lista de candidați. Popovici l-a prezentat pe Codreanu drept ”un candidat tânăr, energic, competent, apreciat și respectat de comunitățile din zona de munte”, care poate promova un nou model de administrație publică. ”Singura posibilitate ca un președinte de consiliu județean să înțeleagă exact cu ce probleme se confruntă primarii este ca unul dintre ei să acceadă în funcție”, a spus președintele PMP Suceava, Corneliu Popovici.
Bogdan Codreanu s-a declarat onorat de alegerea Organizației Județene Suceava a PMP, ca el să fie cel care va deschide lista de candidați la Consiliul Județean Suceava, și s-a arătat încrezător în șansele de a câștiga funcția de președinte al CJ. Întrebat pentru care dintre funcții va opta, în cazul în care câștigă alegerile la Primăria Pojorâta și calculele post-alegeri vor arăta că ar putea câștiga mandatul de președinte al deliberativului județean, Bogdan Codreanu a răspuns că va renunța la mandatul de primar.
Consiliul Județean Suceava este format din 37 de consilieri, iar președintele se alege indirect, dintre aceștia, cu majoritate simplă, jumătate plus unu. Pragul de 5%, obligatoriu pentru un partid ca să acceadă în Consiliul Județean, înseamnă două mandate de consilier. Când a fost întrebat pe ce formațiune politică mizează PMP pentru a asigura cele 19 voturi minime necesare alegerii lui Bogdan Codreanu în funcția de președinte CJ, Corneliu Popovici a răspuns: ”nu mizăm pe nici un sprijin, de la nici un partid. Fiecare are drumul lui. Noi mizăm pe electorat și pe oamenii din administrație”.
Anunț
Primarul de Pojorâta candidează pentru președinția Consiliului Județean Suceava
