Primarii europeni discută, duminică, la București, despre rolul Strategiei Dunării pentru creșterea economică și crearea de locuri de muncă, dezbaterea având loc în cadrul reuniunii Comitetului Executiv al Consiliului Orașelor și Regiunilor Dunărene.
Reuniunea se desfășoară în contextul celui de-al doilea Forum Anual privind Strategia Uniunii Europene pentru Regiunea Dunării, care are loc în perioada 28-29 noiembrie, în Capitală.
Temele de discuție vor viza rolul Strategiei Dunării pentru creșterea economică și crearea de locuri de muncă, echilibrarea dezvoltării economice cu ecologia și gestionarea riscurilor de mediu, precum și finanțarea proiectelor pentru Strategia Dunării în viitorul cadru de finanțare europeană 2014-2020.
La cea de-a șaptea reuniune, care va fi deschisă duminică, la ora 18.00, la Casa Dunării-Palatul Ghica din strada Nicolae Iorga nr. 1-3, participă reprezentanți guvernamentali din cele 14 state dunărene, alături de oficiali europeni, reprezentanți ai regiunilor și orașelor dunărene, ai mediului academic și de afaceri.
Printre participanții la reuniune se numără primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, primarul orașului Ulm, Ivo Gonner, președinte al Consiliului Orașelor și Regiunilor Dunărene, edilul orașului Regensburg, Hans Schaidinger, precum și alți oficiali europeni.
Forumul Anual al Strategiei UE pentru regiunea Dunării se va desfășura la București, în perioada 28-29 octombrie, printre invitați aflându-se ministrul austriac de Externe, Michael Spindelegger, și comisarii europeni Dacian Cioloș și Johannes Hahn.
Dacă la prima ediție a Forumului Anual, desfășurată în 2012 la Regensburg, Germania, au fost peste 600 de participanți, la București numărul solicitărilor a depășit 900, potrivit coordonatorului național pentru Strategia UE a Regiunii Dunării (SUERD), Carmen Podgorean.
Forumul, care va avea loc la Palatul Parlamentului, este organizat de Guvernul României și de Comisia Europeană. Contribuția autorităților române se ridică la aproximativ 150.000 de euro.
Tot în premieră, în cadrul Forumului va avea loc și reuniunea miniștrilor de externe din statele SUERD, eveniment care până acum a avut loc în marja evenimentului.
Strategia Dunării este un proiect politic european lansat de România împreună cu Austria. SUERD a fost adoptată de Consiliul European în 24 iunie 2011, ca strategie macro-regională a Uniunii Europene.
Titlul Forumului de la București este „Danube Region – stronger together, stronger in the world” și urmărește abordarea modului în care strategia ajută statele riverane „să facă față provocărilor actuale comune, dar și să influențeze revitalizarea economiei”, potrivit Ministerului Afacerilor Externe.