Primăria Fălticeni va aloca anul viitor de la bugetul local o sumă de aproximativ nouă milioane de lei (90 de miliarde de lei vechi) pentru investiții în acest municipiu. Primarul din Fălticeni, Cătălin Coman, a declarat că pe lista de investiții se află asfaltarea străzii Sucevei și a altor cinci kilometri de străzi, după finalizarea lucrărilor de apă și canal. Coman a mai spus că banii pentru asfaltarea străzii Sucevei au fost incluși și în bugetul pe anul 2013, ei urmând să fie transferați în bugetul din 2014. Cătălin Coman a mai spus că anul viitor vor continua și investițiile în amenajarea a 250 de locuri de parcare ecologice. El a explicat că în momentul de față în Fălticeni sunt aproximativ 1.800 de locuri de parcare.
„Vom continua cu amenajarea parcărilor ecologice de reședință în zonele unde am constat că numărul solicitărilor este mai mare decât numărul parcărilor existente”, a explicat primarul din Fălticeni. El a mai adăugat că în programul de investiții pentru anul 2014 mai este inclusă și amenajarea a cel puțin patru locuri de joacă pentru copii. Cătălin Coman a spus că în momentul de față în Fălticeni sunt zece spații de joacă, dintre care opt au fost amenajate în cursul acestui an. De asemenea, tot anul viitor vor continua și lucrările de reabilitare a Casei de Cultură din Fălticeni, clădire aflată în patrimoniul primăriei.
Nu în ultimul rând, Coman a precizat că în anul 2014 vor continua și lucrările pentru construcția noului spital municipal, pentru finalizarea investiției mai fiind necesară o sumă de 20 de milioane de lei (200 de miliarde de lei vechi).