Declarație șoc

Președintele FIFA spune că va ajunge în Rai



Președintele FIFA, Sepp Blatter (79 de ani), a declarat că nu este corupt și este sigur că va ajunge în Rai după moarte.
„Am conștiința curată. Dacă cineva mă acuză că aș fi corupt, îl întreb dacă știe cu adevărat semnificația acestui cuvânt. Cine mă numește astfel trebuie să dovedească spusele, dar nimeni nu poate aduce dovezi, pentru că n-am fost implicat în acte de corupție. Dacă cineva mă numește corupt pentru că organizația pe care o conduc ar fi coruptă, pot doar să scutur din cap. Oricine spune așa ceva ar trebui să meargă la închisoare. Credința mi-a dat multă putere în ultimele săptămâni. Sunt o persoană religioasă, care se roagă mult. Am o cruce de aur care a fost sfințită de Papa Francisc și cred că într-o zi voi ajunge în Rai. Pe de altă parte, nu cred în existența iadului. Mă contrazic mereu cu papa pe această temă”, a spus elvețianul.
În altă ordine de idei, Elveția a anunțat, joi, că a primit cererile de extrădare emise de Statele Unite pentru cei șapte responsabili ai Federației Internaționale de Fotbal (FIFA) și ai unor organizații afiliate arestați în data de 27 mai la Zurich, la cererea justiției americane, într-un presupus scandal de corupție.
Cele șapte persoane arestate de autoritățile elvețiene pe 27 mai sunt Jeffrey Webb (în momentul reținerii președintele CONCACAF, președintele federației Insulelor Cayman, membru al Comitetului Executiv al FIFA), Eduardo Li (membru al Comitetului Executiv al FIFA, președintele federației costaricane), Julio Rocha (responsabil cu dezvoltarea FIFA, președintele federației din Nicaragua), Costas Takkas (colaborator al președintelui CONCACAF, Jeffrey Webb), Eugenio Figueredo (vicepreședinte FIFA), Rafael Esquivel (membru în Comitetul executiv al CONMEBOL, președintele federației din Venezuela), José Maria Marin (membru al Comitetului de organizare a FIFA pentru fotbalul olimpic, fost președinte al Confederației braziliene de fotbal).



Recomandări