Prezent ieri după-amiază la o emisiune difuzată de postul local de televiziune „Intermedia”, Ciprian Anton , președintele Fotbal Club Cetatea, a fost băgat în corzi de telespectatorii care au intrat în direct. Apelative ca „escroc” și om care se ține de „măgării” au fost rostite de mai multe ori, toate acestea printre nemulțumirile despre jocul echipei și campania de transferuri inexistentă din această vară.
Sumele de transfer ale lui Onciu și Rohețki rămân la secret
Întrebat atât de moderator, cât și de oamenii care au intrat în direct la emisiune, despre suma de transfer a fotbaliștilor Rohețki și Onciu la Piatra Neamț, președintele grupării sucevene a scăldat-o fără a oferi un răspuns concret.
„Este primul meu transfer și nu am vrut să spun suma de transfer și apoi să nu încasez banii. Încă am o nesiguranță și o reținere față de suma finală care va intra în conturile clubului”, și-a justificat Anton refuzul.
Chiar dacă i s-a spus că acel contract este înregistrat la FRF, iar clubul Ceahlăul trebuie să-l respecte, Ciprian Anton nu a putut fi convins să divulge suma de transfer.
Cât privește plecarea lui Onciu la FC Brașov, președintele grupării de „Areni” a menționat că au existat ceva discuții, dar nu și o ofertă concretă. Cât despre transferurile lui Rohețki și Onciu la Sportul Studențesc, formație care oferea o sumă mai mare, Ciprian Anton a declarat că jucătorii nu au dorit să continue la gruparea patronată de Vasile Șiman.
Revelația: „Cu echipa actuală nu avem nici o șansă”
Deși toată lumea a prevestit rezultatele proaste, ca urmare a plecării mai multor jucători de bază și a aducerii unor jucători fără nici un fel de valoare, singurul care nu a putut sau nu a vrut să vadă acest lucru a fost chiar Anton. A avut o revelație la emisiunea de ieri: „Cu echipa actuală nu avem nici o șansă”. Întrebat dacă nu a văzut din pregătiri că Cetatea este ciuca bătăilor, chiar în fața unor formații din ligile inferioare, președintele sucevean a negat evidențele.
„Am rulat tot lotul de jucători și nu am evoluat în aceeași formulă în fiecare meci, iar rezultatele au fost normale, nu m-au îngrijorat”, a declarat Anton.
De parcă trebuia să fii savant să-ți dai seama că ciurucurile aduse gratuit la Suceava vor deveni zmei paralei odată cu începerea campionatului.
„A venit trenul și m-am urcat în el”
Pe parcursul emisiunii, Ciprian Anton a recunoscut o parte din greșelile comise în scurtul său mandat, și a menționat că a acceptat postul de președinte al FC Cetatea pentru că „a venit trenul și m-am urcat în el”.
Anton a aruncat totul pe seama tinereții și a lipsei de experiență, de parcă acest lucru nu-l putea gândi în momentul în care s-a înhămat la treabă.
„Nu vom ține de locuri, nici eu și cred că nici domnul Radu. Dacă o să vedem că nu putem face față ne vom retrage, dar proiectul gândit în jurul echipei trebuie să meargă mai departe”, a anunțat Anton.
Juniorii, un cartof fierbinte
O altă problemă ridicată ieri a fost legată de transferurile mai multor juniori de valoare la alte echipe sau cluburi, cum ar fi Școala de Fotbal „Hagi”.
O mamă supărată l-a luat la rost pe Ciprian Anton și nu a ezitat să-l facă „escroc” și că se ocupă de „măgării”. Femeia a precizat că plecarea mai multor copii talentați este imputabilă actualului președinte al FC Cetatea, care în trecut a mai încercat să racoleze și alți juniori de valoare cu scopul de a-i vinde altor cluburi.
A primit de la Primărie în jur de 3 miliarde de lei vechi
În cele câteva săptămâni de când conduce clubul, Ciprian Anton a primit sau urmează să mai primească de la Primăria Suceava 2,5-3 miliarde de lei vechi. Asta fără a mai pune la calcul banii încasați din transferurile lui Onciu și Rohețki la Ceahlăul Piatra Neamț.






