E.ON România a lansat ediția a XII-a a competiției E.ON Energy Challenge, un program dedicat studenților și masteranzilor din România care au idei inovatoare în domeniul energiei, eficienței energetice, digitalizării, sustenabilității sau mobilității. Premiile, în valoare totală de peste 6.600 de euro, vor fi acordate celor mai bune echipe: locul I – 3.000 euro/echipă; locul II – voucher/produs în valoare de 600 euro/membru echipă; locul III – voucher/produs în valoare de 300 euro/membru echipă.
Candidații pot aplica doar în echipe și au posibilitatea de a alege un profesor mentor, care să le ofere sprijin pe parcursul competiției, valorificând astfel experiența academică și profesională a acestuia. Înscrierile se derulează pe parcursul a două luni calendaristice, până în data de 23 decembrie 2025, pe site-ul https://www.eon-romania.ro/ro/energy-challenge.html. Mai multe informații sunt disponibile pe pagina de Facebook a concursului.
Între 12 și 23 ianuarie 2026, echipele vor susține interviuri de selecție, iar cele mai convingătoare proiecte vor merge mai departe în competiție, având șansa de a ajunge în finala de la Târgu Mureș, programată pentru 12 martie 2026.
De la lansarea programului în 2015, peste 500 de tineri din centre universitare din toată țara au participat la competiție, iar unele dintre proiectele câștigătoare au fost implementate în cadrul companiilor din Grupul E.ON din România. „E.ON Energy Challenge e mai mult decât un simplu concurs – este o rampă de lansare pentru tinerii care au curajul să gândească diferit. Susținem creativitatea, viziunea și ideile care pot schimba lumea energiei. Credem în puterea generației care vine să construiască un viitor sustenabil, digital și eficient energetic”, a declarat Roxana Băndilă, director Divizia Resurse Umane E.ON.






