Institutul de Diagnostic și Sănătate Animală (IDSA) a schimbat metodologia de supraveghere și diagnostic a gripei aviare, centrele de la nivel teritorial fiind obligate să raporteze săptămânal probele făcute și diagnosticele stabilite.
De asemenea, Institutul, aflat în subordinea Autorității Naționale Sanitar- Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA), a mărit capacitatea logistică și a finalizat instruirea specialiștilor din teritoriu, în vederea unei mai bune pregătiri în eventualitatea reapariției gripei aviare.
„În prezent sunt constituite circa 85% din centrele locale, acestea fiind prezente în fiecare județ al țării și trebuind să aibă în componență un epidemiolog, un specialist în sănătate animală și alți experți. Lucrăm pentru finalizarea tuturor locațiilor cât mai curând”, a declarat șeful serviciului de comunicare al ANSVSA, Alina Monea.
Gripa aviară ar putea reapărea zonele de risc de pe teritoriul României, odată cu reluarea migrațiilor de toamnă ale păsărilor sălbatice, pe culoarul de migrare siberiano-caucaziano-african, care traversează teritoriul țării, potrivit unui comunicat al autorității.




