Societatea Drumuri și Poduri Suceava are pregătite stocurile de materiale antiderapante necesare pentru iarna 2007-2008.
Președintele Consiliului Județean Suceava, Gavril Mîrza, a declarat, în cursul zilei de ieri, că în momentul de față societatea suceveană are în stoc 12.000 de tone de material antiderapant, precum și combustibilul necesar pentru utilajele de deszăpezire.
Mîrza a spus că toate cele patru filiale ale SC Drumuri și Poduri SA din județul Suceava au primit stocurile de materiale necesare pentru a interveni în situația apariției precipitațiilor sub formă de ninsoare. De asemenea, el a explicat că societatea suceveană dispune de 80 de utilaje cu care poate interveni pentru deszăpezirea drumurilor județene, precum și alte patru utilaje închiriate.
Președintele Consiliului Județean Suceava a mai spus că, la sfârșitul săptămânii trecute, SC Drumuri și Poduri SA a intervenit pentru degajarea stratului de zăpadă depus pe drumurile județene, fiind folosite 120 de tone de material antiderapant.





