Prefectul de Neamț a dat aviz solicitării IGPR privind eliberarea din funcție a șefului IPJ Neamț



Prefectul de Neamț, Mihai Archip, a dat aviz favorabil, luni, solicitării IGPR de eliberare din funcție a șefului Inspectoratului Județean de Poliție Neamț, Aurelian Vasea Șoric, aviz care este consultativ, transmite corespondentul MEDIAFAX.
Prefectul de Neamț a declarat, luni, pentru MEDIAFAX că Inspectoratul General al Poliției Române i-a solicitat un aviz în privința unei eventuale eliberări din funcție a șefului IPJ Neamț, Aurelian Șoric.
„Mi s-a cerut avizul, pe care l-am dat. Este un aviz consultativ”, a spus Archip.
Acesta a adăugat că avizul respectiv nu presupune o demitere iminentă a șefului IPJ Neamț, menționând că decizia în acest sens va aparține ministrului Administrației și Internelor, Traian Igaș.
„E o acțiune premergătoare (n.r. – avizul său consultativ) luării unei decizii. Este posibil să nu fie nicio decizie”, a mai spus prefectul județului Neamț.
Șeful Departamentului de Ordine și Siguranță Publică, chestor șef de poliție Dan Valentin Fătuloiu, a propus ministrului de Interne, Traian Igaș, schimbarea din funcție a șefului Poliției Neamț, comisar-șef Aurelian Vasea Șoric, pentru management defectuos, în urma asasinatului din 14 noiembrie.
Cererea de destituire lui Șoric a venit ca urmare a faptului că presa locală a relatat că inspectorul șef Șoric ar avea o relație de amiciție cu frații Mararu.
Comisarul Șoric ar fi achiziționat terenul pe care și-a construit casa de la familia Mararu, devenind astfel vecini, relata presa. Mai mult, nota presa, soția lui Șoric, notar de profesie, ar fi autentificat contracte de vânzare-cumpărare de locuințe, după ce localnici ar fi împrumutat bani cu camătă de la Mararu, iar pentru nu reușeau să-și achite datoriile își pierdeau bunurile.
Verificările Corpului de control al ministrului Administrației și Internelor au început la Piatra Neamț după ce șeful Poliției Județene, comisarul șef Aurelian Vasea Șoric, a fost acuzat că ar „pactiza” cu lumea interlopă.
Într-o conferință de presă susținută în 16 noiembrie, Șoric a lansat acuzații grave asupra magistraților, susținând că sunt și procurori care dau bani cu camătă și la adresa lucrătorilor din serviciile secrete care nu și-au făcut treaba și nu l-au monitorizat pe Cristian Chilat – presupusul asasin al lui Gheorghiță Mararu, membru al lumii interlope locale.
Aurelian Șoric a susținut, referitor la acuzațiile potrivit cărora ar avea legături cu gruparea Mararu, că nu a avut nicio legătură cu familia Mararu spunând, cu ochii înlăcrimați, că presa își bate joc de familia sa.
„Nu am nicio legătură cu familia Mararu. Am avut o relație cât se poate de firească. De ce este interlop (n.r. – Gheorghiță Mararu), pentru că dădea bani la oameni și le lua camătă? Sunt procurori care dau bani”, a spus Șoric.
Întrebat la ce rezultate se așteaptă în urma anchetei corpului de control al MAI, Șoric s-a declarat încrezător, spunând că toate acuzațiile la adresa lui, vehiculate de presă în ultimele zile în contextul asasinării interlopului local Mararu, au mai fost anchetate și „s-a demonstrat că sunt false”.
„Am NUP-uri neînceperi de urmărire penală-n.r.) și rapoarte de infirmare pentru toate aspectele reclamate de oameni pe care îi și știu. Sunt răutăți ale unor oameni care nu cred că au ceva cu mine personal, ci funcția de inspector-șef este importantă”, a adăugat Șoric.
După conferința de presă, Aurelian Șoric a apărut la mai multe posturi de televiziune, unde a ținut să explice că nu are nicio legătură cu frații Mararu, deși a stat cu chirie într-o locuință a acestora, iar acum sunt vecini, că are datorii la bancă, că a fost în misiuni în Kosovo sau că a terminat Liceul de Matematică-Fizică „Costache Negruzzi” din Iași. El a ținut să explice, de asemenea, în mai multe rânduri, că interlop nu înseamnă a da bani cu camătă.
Ministrul de Interne, Traian Igaș, a declarat, luni, înaintea ședinței BPN al PDL, răspunzând unei întrebări, că ancheta la IJP Neamț este făcută de Corpul de control al ministerului și că „se lucrează”.
Întrebat dacă a fost finalizată ancheta în cazul șefului Inspectoratului Județean de Poliție (IJP) Neamț, Aurelian Șoric, a fost finalizată, Traian Igaș a răspuns: „Nu eu am făcut ancheta, ci Corpul de control, dar se lucrează, se lucrează”.