România trebuie să rezolve și problema subplătirii înaltei administrații, nu doar pe cea a pensiilor și salariilor, pentru că plata incorectă a administrației invită la corupție, a declarat, joi, ministrul demis al Justiției, Cătălin Predoiu.
Cei care ocupă posturi cu responsabilități mari, care presupun autorizarea cheltuirii banului public, trebuie să fie corect remunerați, a subliniat Predoiu, la conferința „Transparency and Business – Transparența și mediul de afaceri”, organizată de Camera de Comerț Româno-Germană, Ambasada Germaniei și agenția MEDIAFAX.
„Când ai un post cu responsabilități enorme, în care semnezi, în care îți asumi semnătura altora, în care iei decizii și spui «aici merge sau aici nu merge», în care dai autorizare să se cheltuie sau nu banul public, trebuie să știi că o faci recompensat corect de către societate. Subplătirea înaltei administrații invită la corupție și, pe viitor, România trebuie să rezolve și această problemă, nu numai a pensiilor și salariilor, care e foarte importantă, dar trebuie să rezolve problema plății corecte a administrației, în special în zona managementului administrativ. Altfel, nu vom avea management bun în administrație sau vom avea manageri care-și completează veniturile”, a declarat ministrul demis al Justiției.
Cătălin Predoiu a mai spus că, în opinia sa, această „vulnerabilitate” trebuie să fie înlăturată.
În opinia lui Predoiu, și absorbția fondurilor europene depinde de modul în care funcționează administrația, acesta fiind un motiv în plus pentru luarea de măsuri care să asigure remunerarea corectă a personalului din domeniu.
„Dubiile în legătură cu capacitatea României de a-și asuma un viitor fără rezerve și fără erori, în parcursul european, cresc. Când ai un partener care vezi că aleargă din ce în ce mai încet, începi să-ți pui problema de ce mai ești partener cu el. Noi nu trebuie să ajungem în această situație, România a avut o șansă istorică prin aderarea la UE, ea nu trebuie ratată, iar fondurile europene sunt parte din acest mecanism, iar ele depind de modul în care funcționează administrația. Este foarte adevărat că o administrație eficientă trebuie să fie o administrație bine plătită”, a spus Predoiu.
Ministrul demis al Justiției a mai afirmat, cu același prilej, că administrația poate să ajute mediul de afaceri, prin transparentizarea operațiunilor sale.
Transparența și mediul de afaceri, experiența Justiției în România și Germania, experiența companiilor cu sectorul public în Germania și România, informații practice legislative pentru companii sunt teme ale conferinței „Transparency and Business – Transparența și mediul de afaceri”, care se desfășoară în Capitală.