Ministrul Justiției, Cătălin Predoiu, a declarat, luni, că nu este fair și nici responsabil să facă speculații pe marginea raportului privind progresele României în domeniul justiției, iar eventualele criticile trebuie luate în mod constructiv, întrucât o justiție mai bună folosește tuturor.
„Am evitat să fac speculații pe marginea raportului. Nu este fair și nici o atitudine normală pentru un ministru responsabil. Vream să spun că sunt conștient că va fi un mix de lucruri, de critici, nu neapărat laude, dar cred că raportul va înregistra și progresele care s-au făcut în ultimele luni în domeniul reformelor sistemului judiciar”, a răspuns Predoiu referitor la raportul Comisiei Europene, așteptat la jumătatea lui iulie.
Pe de altă parte, Predoiu, a susținut că raportul CE trebuie primit „nu relaxat, dar în orice caz în mod rațional”.
„Să-l așteptăm cu calm și luând aceste critici, care s-ar putea formula, în mod constructiv, pentru că raportul este de cooperare, nu numai de verificare.Trebuie să vedem în această relație cu Comisia Europenă și cu experții un instrument stabilit între parteneri pentru a îmbunătăți sistemul judiciar. (…) Deci, trebuie să vedem acest intrument ca un ajutor pe care-l primim, fie și sub această formă, a evaluărilor periodice și a rapoartelor, pentru a vedea unde mai sunt lucruri de făcut”, a susținut demnitarul.
El a amintit faptul că mecanismul de cooperare și verificare a fost instituit în decembrie 2006, „pentru că s-a ajuns la concluzia că sistemul judiciar, alcătuirea lui, modul de funcționare, eficiența lui nu erau la momentul aderării la standardele necesare”.
„Este interesul nostru, al tuturor, dincolo de faptul că este o promisiune pe care România a făcut-o. Dincolo de această conotație morală a problemei, trebuie să vedem și o conotație pragmatică, pentru că o justiție mai bună folosește tuturor”, a conchis ministrul Predoiu.
Președintele Traian Băsescu a declarat, la începutul lunii iunie, într-un interviu pentru Deutsche Welle, că ar fi îndreptățit un avertisment adresat României, pe zona politică, în raportul CE pe Justiție, și s-a arătat convins că dosarele celor opt demnitari, „tergiversate de Parlament și Curtea Constituțională”, vor ajunge în instanță.
Întrebat dacă un avertisment în raportul Comisiei Europene despre Justiția din România ar fi îndreptățit, Băsescu a răspuns: „Eu cred că da”.
„Sunt convins că acest raport nu va recomanda impunerea de sancțiuni, dar avertismentul este, cred, binevenit. Nu neapărat datorită incapacității instituțiilor românești de a lupta împotriva corupției, pentru că sub nivelul politic ele au devenit extrem de eficiente, dacă observați și în lupta împotriva traficului de droguri și de ființe umane și zilnic vedem la televiziunile românești demontări, demantelări de bande, de grupuri criminale. Problema o avem în zona politică și aici un avetisment îl consider îndreptățit. Nu o sancțiune, un avertisment”, a spus Băsescu.
El a adăugat că, deși procurorii au muncit în cazuri foarte importante, în care sunt implicați oameni politici, prin decizii ale Curții Constituționale, prin decizii ale Parlamentului, trimiterea în instanță a acestora este întârziată „în condițiile în care avizul de începere a urmăririi penale în cazul unui număr destul de mare de politicieni fusese dat de președintele României”.
„Ori, din acest punct de vedere, este îndreptățită critica din raportul Comiei Europene legată de ineficiența justiției și apariția unor piedici suplimentare în aducerea în fața instanței a oamenilor politici importanți”, a adăugat Băsescu.