Ministrul Justiției, Cătălin Predoiu, a susținut, luni, la ședința de bilanț a Ministerului Public (MP) pe 2010, că este extrem de important să fie evitată în teritoriu cooptarea procurorilor în lanțul intereselor locale nelegitime și netransparente, indiferent dacă sunt politice sau economice.
„Este extrem de important să evităm în teritoriu cooptarea procurorilor în lanțul intereselor locale nelegitime și netransparente, indiferent dacă sunt politice sau economice. Procurorul trebuie să fie o ancoră a legalității nu numai la centrul sistemului, ci și în comunitățile locale”, a afirmat ministrul Justiției.
Ministrul Predoiu i-a felicitat pe procurori pentru activitatea desfășurată în 2010, „care a fost un an dificil, cu reduceri salariale și exigențe mai mari în cadrul Mecanismului de Cooperare și Verificare (MCV)”.
„Vă felicit pentru obținerea unor parametri operativi mai buni decât în 2009 și mențiunile pozitive obținute în Raportul de țară. Se observă o constantă pozitivă în privința Parchetului General, a DNA și DIICOT. Este important, însă, să dezvoltăm vectori de excelență în întreg sistemul Ministerului Public, atât la centru cât și în teritoriu. Să ne concentrăm atenția în mod uniform pe întreg Ministerul Public”, a spus Predoiu.
Potrivit demnitarului, unitățile specializate joacă un rol cheie în contextul MCV, dar și celelalte unități de parchet au un rol esențial în protejarea drepturilor cetățenilor.
„Optimizarea rezultatelor este condiționată de alocarea rațională a resurselor umane și managementul unităților de parchet. Când spunem management, ne gândim atât la cel profesional, cât și la cel administrativ, în contextul resurselor bugetare. Ministerul Justiției va persevera legislativ în desființarea instanțelor și parchetelor cu volum mic de activitate și realocarea resurselor umane”, a precizat ministrul.
Cătălin Predoiu a afirmat că un efort trebuie inițiat și în Ministerul Public pentru o regândire globală, în perspectivă, a structurii funcțiilor și competențelor în Ministerul Public, pe criteriul alocării raționale a resurselor umane și evitarea aglomerării statului de funcții la Parchetul General sau alte parchete.
„Acesta este un demers complex, care cere timp și trebuie încadrat în efortul de ajustare a celor trei legi ale Justiției – 303, 304, 317 din 2004. Eventuala modificare a acestora trebuie însă precedată de o solidă dezbatere în sistemul judiciar și în societate. Un astfel de proiect trebuie avizat de un CSM întregit cu membrii societății civile și cei trei magistrați care mai trebuie aleși, pentru a avea o legitimitate care să-i garanteze șanse reale de adoptare în Parlament”, a afirmat ministrul Predoiu.
Ministrul Justiției a pledat pentru păstrarea statutului procurorului așa cum este în prezent.
„Buna colaborare dintre Ministerul Public și Ministerul Justiției, în ultimii trei ani, este dovada că articolul 132 din Constituție este funcțional, dacă este citit cu bună credință de ambele părți. În acest an trebuie să ne concentrăm și pe pregătirea profesională pentru intrarea în vigoare a codurilor. Cred că deocamdată se face prea puțin sau deloc în acest scop în sistemul judiciar. Codurile vor intra în vigoare, trebuie să vă pregătiți, individual și în colective de lucru. Nu avem nevoie de seminarii și conferințe spectaculoase și mediatizate pentru discutarea codurilor, care implică mai mult efort pentru organizare și resurse financiare consistente. Inițierea unor forumuri de dezbateri pe internet, seminarii locale cu deplasarea de experți care au participat la lucrări și alți responsabili din Ministerul Justiției și Ministerul Public, pot fi module eficiente. Dar trebuie început”, a susținut demnitarul.
Totodată, Predoiu a declarat că și Guvernul trebuie să se pregătească de intrarea în vigoare a codurilor, precizând că sunt așteptate concluziile studiului de impact pentru a evalua ce mai trebuie pregătit din punct de vedere instituțional și financiar.
„Am spus-o recent și la bilanțul unei curți de apel, despre schemele de personal trebuie să discutăm științific, nu pe cifre interpretate larg și generos, ca să nu spun altfel. CSM are de asemenea un rol de jucat în evaluarea corectă a resurselor umane necesare sistemului în perspectiva codurilor”, a spus Predoiu.
El a mai spus că este important ca în dosarele economice să implementați o strategie complexă bazată pe patru vectori, inculparea persoanelor juridice prin intermediul cărora se comit infracțiuni, mai ales dacă dețin active, acțiunile de anulare a transferurilor patrimoniale prin care se golesc patrimoniile acestora de active, măsurile asigurătorii și, în final, recuperarea produselor infracțiunii”, a declarat oficialul ministerial.
Demnitarul a declarat că este foarte important să fie puși infractorii după gratii, însă de interes sunt și averile lor, plasate în firme, active sau conturi externe.
În acest scop, Ministerul Justiției a inițiat o măsură legislativă și una instituțională. „Am elaborat, în parteneriat cu Ministerul Administrației și Internelor și Ministerul Public, un proiect de lege care fluidizează sechestrul asigurător și valorificarea bunurilor sechestrate sau confiscate. De asemenea, am constituit în cadrul Ministerului Justiției, fără costuri bugetare suplimentare, cu sprijinul experților din Marea Britanii și Statelor Unite, implementând Decizia Consiliului 2007/845/JAI, un Birou de cooperare pentru recuperarea creanțelor”, a adăugt sursa citată.
Acest birou nu va avea atribuții operative de anchetă sau confiscări, ci unul de sprijin strategic pentru anchetatori.
Ministrul a subliniat că pe baza relațiilor ce vor fi stabilite cu birourile omoloage din spațiul euroatlantic, vor fi sprijinite cu informații și expertiză în recuperarea activelor externe produse ale infracțiunilor și viceversa, vor fi sprijiniți colegii străini, pentru recuperarea produselor infracțiunilor plasate în România pentru „spălare”.
„În concluzie, pentru 2011 avem obiective importante, cred că pentru moment avem un cadru legislativ suficient pentru performanță, sprijin politic pentru politicile penale și un foarte bun nivel de cooperare și de expertiză”, a conchis ministrul Justiției.