Povestea fondatorilor Google va fi ecranizată



Povestea fondatorilor Google, Sergey Brin și Larry Page, și a succesului acestei afaceri care i-a transformat în miliardari urmează să fie ecranizată, pe baza cărții lui Ken Auletta – „Googled: The End of the World As We Know It”, potrivit deadline.com.
Casa de producție Groundswell Productions a lui Michael London, alături de producătorul John Morris, încearcă să obțină drepturile de ecranizare a cărții lui Auletta, publicată anul trecut de Penguin.
Autorul, care este editorialist pe media la săptămânalul The New Yorker, a prezentat afacerea gigant ce are în spate motorul de căutare Google. Compania a avut venituri de 20 de miliarde de dolari din publicitate anul trecut, mai mult decât au obținut împreună principalele rețele de televiziune și radio. Eric Schmidt, CEO la Google, a prezis, în cartea lui Auletta, că aceasta va deveni prima companie media din lume cu venituri de 100 de miliarde de dolari.
În timp ce filmul care va fi făcut despre Facebook – „The Social Network”, în regia lui David Fincher – se va concentra asupra unui grup de prieteni de la Harvard care au atins succesul, pelicula despre Google va avea o altă abordare.
Google a fost fondat de duo-ul Sergey Brin și Larry Page pe când aceștia erau doctoranzi la Stanford, pe principii precum „Poți face bani fără a face rău” și „Poți fi serios fără un costum”.
Potrivit lui Michael London, filmul se va concentra pe felul în care Brin și Page au încercat să rămână fideli idealismului lor inițial, pe măsură ce Google a devenit un fenomen global.
„Este vorba despre acești doi tineri care au creat o companie care a schimbat lumea și despre cum lumea, în schimb, i-a schimbat pe ei”, a spus London. „În centrul filmlui se află minunatul lor decret: să nu fi rău. La un moment dat, în evoluția unei companii atât de mari și puternice, există un milion de provocări. Poți rămâne fidel unor astfel de principii pe măsură ce devii pe cât de bogat și de puternic a devenit compania? Intenția este de a fi înțelegători cu Sergey și Larry și sperăm că filmul va fi la fel de interesant precum compania pe care ei au creat-o”, a mai spus acesta.