Basarabia, ținut binecuvântat de Dumnezeu, ne-a întâmpinat îmbrăcată în straie de basm, ca o Cosânzeană care încă îl mai așteaptă pe Făt Frumos.
Noi, profesorii din cadrul Cercului de istorie-zona Humorului, împreună cu alți câțiva prieteni, am îndrăznit să ne croim drum înspre inima acestui colț de rai, către frumosul oraș Chișinău, oprindu-ne tocmai la Bubuieci, ca niște soli ai logofătului Toader, ce-și doarme somnul de veci la Mănăstirea Humorului.
Ne-au primit ca pe niște frați de sânge, cu multă prietenie, dăruindu-ne bucăți din sufletele lor pline de bucuria regăsirii.
Am vizitat locuri minunate, petrecând clipe de neuitat alături de dragii noștri basarabeni.
Ne-am închinat Creatorului în sfintele mănăstiri și am rămas muți de admirație, pe Valea Răutului, la vederea incredibilelor peisaje de la Orheiul Vechi.
Am urmărit fascinați prestația elevilor de la Liceul „Toader Bubuioc”, care ne-au delectat cu momente artistice deosebite.
Apoi, ne-am plimbat printr-un Chișinău inundat de verdeață și ne-am plecat frunțile în fața statuii lui Ștefan cel Mare și Sfânt, eroul românilor de pretutindeni.
Ne-a încântat, de asemenea, dialogul cu reputatul istoric Ion Eremia, profesor doctor la Universitatea de stat din Moldova, șeful catedrei de istoria românilor, care a răspuns cu amabilitate întrebărilor noastre, demonstrând că modestia și bunul simț sunt cu adevărat apanajul marilor personalități.
Toți au fost extraordinari!
Iar borșul pescăresc și vinul ce dezleagă limbi, oferite de domnul Vitalie, formidabila gazdă a ultimei zile de ședere la Bubuieci, au cimentat pe vecie prieteniile abia înfiripate.
Primar, director de școală, profesori, printre care și colega noastră, inimoasa profesoară de istorie Maria Eremia, elevi, toți bubuiecenii au rămas pentru totdeauna în sufletele noastre, arătând că ospitalitatea și omenia sunt de prin partea locului.
Și pentru că noi am înțeles din prima, la perfecție, așa-numita limbă moldovenească, pot spune doar că seamănă izbitor cu frumoasa limbă română…
Mulțumim Bubuieci! Mulțumim Basarabia!
Profesor Constantin Moldovan
Școala cu clasele I-VIII Mănăstirea Humorului
Județul Suceava