Premierul Victor Ponta a declarat, luni, că în viitorul Cod electoral trebuie incluse sancțiuni pentru politicienii care anunță fraudarea alegerilor înainte ca scrutinul să aibă loc, afectând astfel imaginea României ca țară democratică.
Ponta a spus că una dintre prioritățile noului Guvern, care va fi prezentată în Parlament în sesiunea din februarie, va fi modificarea Codului electoral în sensul de a impune sancțiuni foarte clare pentru cei care, din iresponsabilitate sau din demagoogie, înainte de avea loc alegeri, ies și anunță fraude și în acest fel afectează imaginea României ca țară democratică.
„Cred că trebuie să punem în viitorul Cod electoral niște sancțiuni foarte clare pentru cei care, din iresponsabilitate sau doar din demagoogie, înainte de avea loc alegeri, ies și anunță fraude și în acest fel practic afectează imaginea noastră ca țară democratică. Mi-e greu să înțeleg rațiunile electorale pentru care, cu cinci zile înainte, fără să ai nicun fel de informații, dimpotrivă, având acces la toate informațiile care îți dovedeau că nu va frauda nimeni niciun vot, doar din rațiuni demagice și electorale, ieși și spui cum vor fi fraudate alegerile”, a spus Ponta.
El a arătat că în viitor România trebuie să aibă politicieni mai responsabili, iar în Codul electoral trebuie trecut în mod clar până unde poate merge bătălia electorală fără a afecta imaginea României ca țară democratică.