Co-președintele USL Victor Ponta a susținut, vineri, într-o conferință de presă, că PDL a recurs la mită electorală, șantaj și amenințări în cele două colegii în care vor avea loc, duminică, alegeri parțiale pentru Camera Deputaților.
Ponta a afirmat că, duminică, în colegiile din Neamț și Maramureș nu vor avea loc alegeri corecte și democratice, el acuzând PDL că a „fraudat și influențat” votul prin mijloace ilegale.
Co-președintele USL a afirmat că ministrul Elena Udrea s-ar fi deplasat, joi, la mai multe primării din Colegiul 2 Maramureș, spunându-le edililor PSD și PNL că va semna unele proiecte cu finanțare europeană numai dacă vor obține voturi pentru candidatul PDL.
El a apreciat că a condiționa semnarea unor contracte de susținerea candidatului PDL constituie abuz în serviciu.
Ponta a mai spus că în colegiul 2 Maramureș mai multe societăți care afișaseră postere cu candidatul USL au primit controale de la ANAF, fiind amenințate cu închiderea dacă nu vor susține candidatul PDL.
Ponta a declarat că înscrierea în cursă a candidatului PER, Mircea Dolha, este ilegală, voturile pe care acesta le va obține trebuind să fie declarate nule.
Co-președintele PSD a mai afirmat că în colegiul 6 Neamț mașini ale PDL, „finanțate” de liderul local Gheorghe Ștefan și de deputatul Culiță Tărîță, ar fi împărțit pachete cu alimente în pungi cu numele candidatului PDL, Adrian Rădulescu.
„Chiar dacă vom câștiga, alegerile din 21 august se bazează pe mită electorală directă, pe presiuni și amenințări făcute de către oameni importanți ai PDL, Ioan Oltean, Elena Udrea, Mircea Man și Gheorghe Ștefan, pe implicarea directă în campania electorală a șefilor serviciilor deconcentrate și a prefecților și pe controalele comandate de Sorin Blejnar”, a declarat susținut Ponta.
El a precizat că USL va face, luni, sesizări către AEP și către Poliție pentru sancționarea celor care au încălcat legea, precum și plângeri penale împotriva liderilor PDL Gheorghe Ștefan și Mircea Man și a celor doi candidați PDL.
„Ștefan și Man mai au dosare de corupție la DNA și sunt șantajați de Băsescu că li se dă drumul la dosare dacă nu vor câștiga candidații PDL”, a mai susținut Ponta.
Duminică vor avea loc alegeri parțiale pentru postul de deputat rămas vacant în urma decesului lui Victor Surdu (PSD) și a celui vacantat prin demisia lui Cătălin Cherecheș (PNL), ales primar la Baia Mare.
Din partea PDL, Adrian Rădulescu, secretar de stat în Ministerul Agriculturii, va candida pentru locul de deputat din Neamț, iar Mariana Pop, inspector școlar general în Maramureș, pentru locul lăsat vacant de Cătălin Cherecheș.
Din partea USL candidează Florin Tătaru în Maramureș, iar în Neamț candidează fostul secretar de stat în Ministerul Agriculturii Liviu Harbuz.
Mircea Dolha este candidatul PER în colegiul din Maramureș.