Ponta: USL îl propune și îl susține pe Valer Dorneanu pentru funcția de Avocat al Poporului



USL îl propune și îl susține pe Valer Dorneanu pentru funcția de Avocat al Poporului, a declarat, luni, președintele PSD, Victor Ponta.
El a precizat că susținerea este urmare a meritelor profesionale ale lui Valer Dorneanu.
Ponta a amintit că Dorneanu a fost votat de Camera Deputaților pentru una din funcțiile de judecător al Curții Constituționale.
Mandatul lui Ioan Muraru ca Avocat al Poporului expiră la 10 mai, dată până la care Senatul și Camera Deputaților trebuie să facă altă numire.
Birourile Permanente ale Camerei Deputaților și Senatului urmează să stabilească data plenului reunit al Parlamentului în care să fie numit un nou Avocat al Poporului.
Prof. univ. Ioan Muraru este la al doilea mandat ca Avocat al Poporului, care urmează să expire pe 10 mai.
Anterior, surse din PSD declarau pentru MEDIAFAX că opoziția îl va nominaliza pe Valer Dorneanu pentru a prelua mandatul de Avocat al Poporului.
Dorneanu este în prezent adjunct al Avocatului Poporului. PNL și PSD l-au susținut pe Dorneanu și pentru una din funcțiile de judecător al Curții Constituționale, el neobținând voturile necesare în plenul Parlamentului.