Ponta: Nu m-am aflat în scopuri electorale la slujbele de Adormirea Maicii Domnului



Victor Ponta la Mănăstirea Putna
Victor Ponta la Mănăstirea Putna

Premierul Victor Ponta a declarat, vineri, la Suceava, că participarea sa la slujbele oficiate la mănăstirea Putna și la Basilica Minor din Cacica cu prilejul sărbătorii Adormirea Maicii Domnului nu a fost în scop electoral și că el vine de 35 de ani în Bucovina la aceste manifestări.
Ponta a mulțumit într-o conferință de presă înalților prelați ai bisericii ortodoxe și bisericii romano-catolice pentru invitația pe care i-au făcut-o și pentru primire.
„Nu m-am aflat în scopuri electorale, chiar dacă la București așa e mai ușor de prezentat cine pe unde a fost. Eu aici vin în fiecare an, când eram în opoziție și acum când sunt la guvernare, voi veni din nou după ce nu voi mai fi la guvernare. Cel puțin, la Cacica, am amintiri mai mult decât frumoase și mă bucur de câte ori reușesc să ajung acolo, chiar dacă, din păcate, stau foarte puțin”, a spus premierul.
Victor Ponta a mai declarat că a fost certat de mama sa că a stat prea puțin în Pârtești și că oamenii îl așteptau acolo.
„Asta e viața. După ce nu voi mai fi prim-ministru, voi putea să stau mai mult la Pârtești și la Cacica”, a spus premierul.
Premierul Victor Ponta împreună cu soția sa, Daciana, a participat, joi, la Sf. Liturghie oficiată de hramul mănăstirii Putna, dar și la Sf. Liturghie Pontificală oficiată la Basilica Minor din Cacica cu prilejul sărbătorii Adormirea Maicii Domnului.