Premierul Victor Ponta, aflat la Istanbul pentru inaugurarea tunelului submarin Marmaray, s-a întâlnit și cu cu omologul său japonez, Shinzo Abe, cu care a discutat o serie de proiecte în domeniul infrastructurii, al situațiilor de urgență și pregătirii în caz de evenimente naturale majore.
Într-un comunicat transmis de Guvernul român se arată că cei doi prim-miniștri au salutat nivelul foarte bun al cooperării bilaterale și au convenit să dinamizeze agenda economică bilaterală.
„Premierul Victor Ponta a salutat prezența companiilor japoneze în România și a discutat cu omologul său japonez o serie de proiecte în domeniul infrastructurii, al situațiilor de urgență și pregătirii în caz de evenimente naturale majore. Șeful Executivului român a prezentat premierului japonez oportunitățile de afaceri oferite de poziționarea geografică a României, a mulțumit Guvernului japonez pentru decizia de extindere a programului Visa Waiver cu încă 3 ani și a evidențiat buna cooperare în domeniul afacerilor interne”, se arată în comunicat.
Cei doi prim-miniștri au abordat și modalitățile de cooperare între Uniunea Europeană și Japonia, inclusiv prin încheierea acordului de liber schimb, acord aflat în curs de negociere.