Moartea unui bebeluș de numai două luni, anunțată de părinții acestuia duminică dimineață, este cercetată acum de polițiști în cadrul unui dosar penal deschis pentru ucidere din culpă.
Mama locuia împreună cu concubinul ei și fetița lor de numai două luni într-o casă din comuna Arbore, micuța fiind născută prematur la 8 luni și cunoscută cu afecțiuni cardiace. Mama bebelușului povestește că în seara dinainte s-a pus să doarmă în pat împreună cu copilul, iar a doua zi, în jurul orei 08.00, a observat că fetița lor aproape nu mai respira. Panicată, femeia s-a dus la un vecin, pe care l-a rugat să sune la 112. Un echipaj al ambulanței sosit la locuința celor doi concubini a constatat decesul fetiței de numai două luni, al cărei cadavru a fost transportat la Morga Spitalului Municipal Rădăuți.
La o primă examinare, nu au fost constatate urme vizibile de violență pe corpul fetiței, însă necropsia va clarifica cauza morții. Polițiștii continuă cercetările în cadrul unui dosar de cercetare penală privind infracțiunea de ucidere din culpă.