Nici o reacție

Polițist lovit în cap cu un bolovan de aproape un kilogram. Suspectul este acasă, bine mersi



Bolovanul cu care a fost lovit polițistul
Bolovanul cu care a fost lovit polițistul

Un caz de agresiune gravă comisă asupra unui polițist, care a fost lovit în cap cu un bolovan de aproape un kilogram, prin geamul autospecialei de poliție, este tratat cu o larghețe inexplicabilă de către procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Suceava, care a fost sesizat despre ceea ce pare a fi o faptă de ultraj în toată regula, chiar în formă gravă, am zice noi și nu numai noi.
La două săptămâni de la episodul violent, care îl putea nenoroci pe viață pe polițist, suspectul este liber și bine mersi. Față de acesta nu a fost luată încă vreo măsură restrictivă. Trebuie spus că ancheta a început cu stângul, atacatorul nefiind prins de polițiști imediat după atac, fapt care ar fi făcut mai ușoară probarea activității infracționale.
Totul a plecat de la o sesizare privind un scandal, în cartierul de romi din Pătrăuți
În seara zilei de 25 iulie, un echipaj de poliție a fost solicitat să intervină la un scandal în cartierul de romi Moldoveni din Pătrăuți.
Pe drum, la Pătrăuți, polițiștii s-au intersectat cu un BMW înmatriculat în Marea Britanie, la volanul căruia l-au recunoscut pe un localnic, Ionuț Abel Bușilă, în vârstă de 22 de ani, despre care știau că nu are permis de conducere, dar a mai fost depistat în trafic la volanul acelei mașini.
Când a văzut mașina de poliție, suspectul a abandonat BMW-ul și a luat-o la fugă pe jos, pe un drum neclasificat.
Polițiștii au încercat să fugă după suspect, mai întâi pe jos, după care s-au întors la mașina de serviciu și au plecat în căutarea lui.
La scurt timp, din întuneric a fost aruncat un pietroi spre geamul portierei stânga față a autospecialei, spărgându-l și lovindu-l în cap pe polițistul de la volan, agentul-șef adjunct Dan Cătălin, șeful Postului de Poliție Comănești.
Un bolovan de 930 de grame, care a spart geamul și l-a lovit în cap pe polițist
În materialul de astăzi vă prezentăm, în exclusivitate, „arma” atacului. Este vorba de un bolovan în toată regula, care cântărește 930 de grame. Așa se explică și violența atacului: bolovanul a trecut prin geamul mașinii Dacia Logan și l-a lovit serios pe polițist. Conform certificatului medico-legal, acesta a suferit un traumatism cranio-cerebral și o contuzie cu tumefacție echimotică, leziune ce s-a putut produce prin lovire cu corp contondent (posibil piatră aruncată), leziuni care necesită, au stabilit medicii, 6-8 zile de îngrijiri medicale.
Conform procedurilor, polițistul și-a sesizat superiorii, iar dosarul a fost trimis la unitatea de parchet competentă – Parchetul de pe lângă Judecătoria Suceava, pentru a cerceta presupusa faptă de ultraj.
În contradicție totală cu gravitatea faptei, peste acest dosar s-a așternut liniștea, de aproape două săptămâni.
Conform unor surse, tânărul de 22 de ani ar avea discernământ limitat, astfel că punerea acestuia sub acuzare este mai dificilă. Mai mult, dacă faptul că acesta a condus fără permis și a fugit de polițiști este clar, atacul cu bolovanul este o presupunere, e drept foarte logică și probabilă.
Lider de sindicat: „Cât să mai suportăm bătaia de joc la adresa polițiștilor?”
Cert este că astfel de cazuri trebuie tratate extrem de serios, în condițiile în care faptele de ultraj asupra polițiștilor se succed una după alta în ultima perioadă de timp, iar în Suceava sunt foarte recente dramele cu un polițist ucis pe peronul Gării Burdujeni și cu polițistul de la Serviciul de Acțiuni Speciale lovit cu sabia în cap în timpul unei percheziții.
Polițistul criminalist Bogdan Bănică, liderul Sindicatului Decus, din care face parte și polițistul lovit cu bolovanul în cap, a declarat că mulți dintre colegii săi au ajuns la limita suportabilului privind faptele de ultraj și modul în care sunt tratate unele dintre acestea, și pe fondul unei legislații precare.
„Cât să mai suportăm bătaia de joc la adresa polițiștilor? Unde o să ajungem în ritmul ăsta, cu trei dosare de ultraj asupra polițiștilor înregistrate doar la Suceava într-o singură săptămână? Stimați parlamentari, penali sau nu, pe câți dintre noi mai vreți să îngropați? Cât să mai așteptăm mult-trâmbițatul pachet de măsuri legislative pentru întărirea autorității polițistului?”, s-a întrebat Bogdan Bănică.
Pentru a fi corecți până la capăt trebuie să remarcăm că au fost și multe cazuri recente în care procurorii au reacționat foarte ferm la fapte de ultraj, suspecții fiind imediat puși sub acuzare, iar unii, arestați preventiv.


Mașina de poliție atacată
Mașina de poliție atacată
Bolovanul cu care a fost lovit polițistul
Bolovanul cu care a fost lovit polițistul


Recomandări

Fugarul ”Duțu” Huțuleac a fost adus în țară pentru a-și executa pedeapsa după ce a lovit un polițist cu sabia în cap

Fugarul ”Duțu” Huțuleac va fi adus în țară azi pentru a-și executa pedeapsa după ce a lovit un polițist cu sabia în cap
Fugarul ”Duțu” Huțuleac va fi adus în țară azi pentru a-și executa pedeapsa după ce a lovit un polițist cu sabia în cap

Un recidivist din Stroiești, autor de infracțiuni rutiere și atacator de polițiști, a fugit din ambulanța care îl transfera între penitenciare