Serviciul de Poliție Rutieră Suceava are în dotare, de câteva săptămâni, o a doua mașină cu radar fără însemnele poliției. Un autoturism Dacia Logan, de culoare vișinie, cu numărul de înmatriculare SV-10-PFM, a intrat în dotarea Compartimentului Rutier al Poliției municipiului Câmpulung Moldovenesc, ai cărui oameni acționează pe raza municipului, dar și în localitățile limitrofe. Autoturismul a ajuns la poliție printr-o donație de la Primăria comunei Fundu Moldovei, în timp ce radarul a fost mutat de pe o mașină mai veche a poliției.
Așa cum s-a întâmplat și în cazul primei mașini cu radar neinscripționate a Serviciului de Poliție Rutieră, numărul de depășiri ale limitelor de viteză înregistrat este mult mai ridicat decât la „clasicele” Loganuri MCV cu radar.
Radarul, cu prioritate pe DN 17, pe sectorul critic Vama-Pojorâta
Subcomisarul Petrică Jucan, șeful Serviciului de Poliție Rutieră Suceava, a precizat că mașina, pentru care s-au obținut toate aprobările legale, era foarte necesară pentru polițiștii din Câmpulung Moldovenesc. Asta deoarece ultimele analize privind accidentele rutiere grave arată că zona cea mai periculoasă din județ este pe DN 17, între localitățile Vama și Pojorâta. Pe acest sector de drum, în primele șase luni ale acestui an, s-au produs șapte accidente grave, soldate cu opt persoane decedate și trei rănite grav.
„Cauza principală a producerii accidentelor a fost viteza excesivă sau neadaptată la condițiile de drum. Prin această donație colegii de la Câmpulung Moldovenesc acționează cu două mașini cu radar, autoturismul neinscripționat, plus o autospecială Logan MCV inscripționată”, a declarat șeful Serviciului de Poliție Rutieră Suceava.
Cum a ajuns Loganul Primăriei Fundu Moldovei la poliție
Primarul comunei Fundu Moldovei, Tudor Zdrob, ne-a explicat că în acest an primăria și-a achiziționat un autoturism nou, iar conform legislației, consiliile locale ale comunelor nu pot deține mai mult de o mașină de serviciu. Așa se face că au trebuit să renunțe la mașina mai veche, Loganul din 2007.
„Donațiile se pot face doar pentru instituții. Inițial am luat în calcul o școală din localitate, după care, în urma unor discuții cu domnul subinspector Andrei Boico, șeful Compartimentului Rutier al Poliției Câmpulung Moldovenesc, am înțeles că este nevoie de o astfel de mașină la poliție”, a declarat primarul Tudor Zdrob. El a recunoscut că decizia nu a fost privită cu ochi buni de toți consilierii locali, știută fiind părerea multora dintre șoferi despre radarele poliției.
Primarul a precizat că autoturismul fabricat în 2007, diesel, este într-o stare bună de funcționare și are un consum redus, potrivit pentru o mașină a poliției rutiere.
Șoferii care circulă prin județ, „vânați” de 14 radare
În momentul de față la nivelul județului sunt 14 mașini cu radare, din care două sunt neinscripționate. În afara Loganului de la Primăria Fundu Moldovei, a doua autospecială fără însemne, tot o Dacia Logan, este de culoare albă și are numărul de înmatriculate SV-09-JNH. Aceasta este în dotarea Serviciului Rutier și acționează la nivelul întregului județ, însă adesea este în serviciu în zona municipiului Suceava.
Șeful Serviciului Rutier, subcomisarul Petrică Jucan, a mai spus că în dotarea polițiștilor rutieri a mai intrat și un autoturism Opel Vectra, pentru activitățile zilnice de control, oferit timp de un an de zile de SC Operațional Autoleasing SRL Suceava.
În zona Câmpulung Moldovenesc
Poliția Rutieră are un nou radar neinscripționat, care înregistrează amenzi pe bandă rulantă
