Asocierea Arcada Company – Metabet – Compania Construcții Feroviare a câștigat licitațiea organizată de CFR pentru reabilitarea podurilor de cale ferată peste Dunăre cu o ofertă financiară de 122,6 milioane de lei, lucrările urmând să dureze 23 de luni, informează Mediafax.
Astfel, CFR va semna în perioada următoare contractul de lucrări cu asocierea Arcada Company – Metabet C.F. – Compania Construcții Feroviare, în contextul în care până la expirarea termenului legal pentru depunerea contestațiilor, niciunul dintre ceilalți trei ofertanți nu a depus contestație.
La licitația din 25 februarie 2014, pentru atribuirea contractului „Lucrări de reabilitare a podurilor de cale ferată peste Dunăre – km 152+149 și km 165+817, linia CF București –Constanța”, au depus oferte patru agenți economici: asocierea Arcada Company – Metabet C.F. – SC Compania Construcții Feroviare, asocierea Strabag – Tancrad, Consinit și asocierea Azvi – Straco Grup.
Criteriul de atribuire a fost prețul cel mai scăzut, iar sursa de finanțare va fi asigurată din fonduri nerambursabile de la Comisia Europeană în proporție de 85% și de la bugetul de stat în proporție de 15%.





