Liberal democrații suceveni au organizat ieri un marș simbolic intitulat „Marșul împotriva corupției” pe traseul sediul PLD- Prefectură și retur. Acțiunea a fost organizată de fapt la nivelul tuturor municipiilor reședință de județ și s-a dorit a fi o manifestare de forță a PLD care să marcheze încheierea campaniei electorale pentru alegerile europarlamentare și pentru votul uninominal.
La marș au participat circa 150 de tineri liberal-democrați în frunte cu președintele și vicepreședintele organizației județene a PLD, deputații Dumitru Pardău, respectiv Romică Andreica, care au purtat pancarte cu inscripții gen „Jos corupția”, „Spuneți DA la referendum, „Votați pentru votul uninominal” sau „Jos boșii cu caltaboșii”. Deputații Romică Andreica și Dumitru Pardău au avut o întrevedere cu prefectul Orest Onofrei, pe care l-au informat, în calitatea sa de reprezentant al Guvernului în teritoriu, despre intenția PLD de a depune o moțiune de cenzură intitulată „Guvernul Tăriceanu II, un guvern corupt, incompetent, incomplet și abuziv”.
„Am dorit să încheiem campania electorală printr-o acțiune care să reliefeze un fapt mai mult decât vizibil pentru toată lumea, și anume că România de astăzi trăiește sub zodia corupției, a incompetenței guvernamentale.
Avem miniștri pentru care s-a cerut cercetarea penală, am avut un ministru Decebal Traian Remeș care a demisionat din cauza unui scandal de corupție și cu toate acestea președintele lui de partid și actualul premier l-a apărat până în ultima clipă, avem cred că cel mai slab, cel mai corupt și cel mai incompetent guvern din 1990 încoace.
Tocmai de aceea credem că sucevenii vor sancționa la urne corupția și incompetența actualului guvern și partidul majoritar care-l compune adică PNL. Credem că a venit momentul ca sucevenii să-i sprijine pe adevărații liberali din România pe Theodor Stolojan și eurocandidații PLD”, a declarat președintele PLD Suceava, deputatul Dumitru Pardău.






