Plățile pentru agricultori, efectuate numai pe suprafețele certificate



Plățile directe acordate agricultorilor din fonduri UE vor fi efectuate cel mai probabil gradual, începând din februarie, numai pe acele suprafețe care au fost deja verificate și certificate de către auditori independenți, a declarat, ieri, comisarul european pentru Multilingvism, Leonard Orban.
„Plățile directe vor putea fi efectuate cel mai probabil de la sfârșitul lunii ianuarie, dar mai probabil în luna februarie, numai pe acele suprafețe care vor fi fost deja verificate și certificate de către auditori independenți. Cel mai probabil vor putea fi făcute gradual”, a afirmat Orban, într-o conferință de presă în care a prezentat prioritățile României în 2008 în domeniul afacerilor europene.
Ministrul Agriculturii, Dacian Cioloș, a afirmat și el, la sfârșitul lunii octombrie a anului trecut, că plata subvențiilor din fonduri UE va fi derulată gradual, pe măsură ce sunt finalizate controalele administrative și în teren efectuate de Agenția de Plăți și Intervenție în Agricultură (APIA), instituția responsabilă cu gestionarea plăților pentru agricultori.
Plata directă din fonduri UE se ridică la circa 50 de euro pe hectar pentru fiecare fermieri, la care se adaugă alți 30 de euro, plăți complementare de la bugetul de stat.
Suma totală alocată pentru plățile aferente anului 2007 este de 440 de milioane euro. România a riscat să piardă 25% din valoarea acestor fonduri, după ce Comisia a avertizat că ar putea aplica clauza de salvgardare, dacă deficiențele APIA nu sunt remediate. După ce a stabilit două termene limită pentru remedierea deficiențelor, Comisia a decis să nu activeze clauza.
Orban a mai afirmat vineri că una dintre priorități României pentru 2008 este legată de începerea cheltuirii efective a fondurilor comunitare, cum ar fi plățile directe și fondurile structurale și de coeziune, întrucât sume importante vor începe să intre în România din acest an.
El a precizat că anul 2008 va arăta clar modul în care România știe să gestioneze astfel de sume mari.