Dincolo de puterea lor vindecătoare, plantele cu efect terapeutic sunt un tratament fără efecte secundare și, lucru deloc de neglijat, ieftine și la îndemâna oricui.
Vă prezentăm câteva plante eficiente în prevenirea și tratarea cu succes a răcelilor ce apar frecvent în sezonul rece.
Cuișoarele – puteți mesteca preventiv, de 4 ori pe zi, câte 2 cuișoare ce ajută la distrugerea germenilor patogeni.
Ghimbirul – este un bun antiinflamator. Rădăcina de ghimbir se macină și se amestecă cu miere de albine de salcâm până se omogenizează. Se administrează la 15 minute după masă câte o linguriță.
Scorțișoara – infuzia, se prepară dintr-o linguriță de scorțișoară pudră, în 250 ml de apă caldă. După 10 minute, se strecoară și se consumă 2 căni pe zi.
Cimbrul – este eficient în combaterea tusei. Se poate prepara un sirop din cimbru, care are proprietăți antimicrobiene, expectorante și calmante – cană de apă clocotită se toarnă peste două linguri de cimbru uscat. Vasul se acoperă timp de 15 de minute apoi se strecoară infuzia și se adaugă o ceșcuță de miere, amestecând bine. Se administrează o linguriță cu sirop pe zi.
Teiul – infuzia de tei calmează tusea și are efect ușor sedativ.
Echinaceea – este o plantă cu efecte imunostimulatoare puternice. Infuzia se folosește chiar de la apariția primelor simptome ale bolii și se prepară dintr-o lingură de plantă și 250 ml apă; doza recomandată este de 3 căni pe zi. O altă variantă de administrare este cea sub formă de tinctură, câte 20 de picături de 3 ori pe zi.
Rășina Mumio – crește substanțial rezistența organismului în anotimpul rece, are efect imunostimulator (2 comprimate pe zi ).
Spirulina – are efect imunostimulator puternic, fiind indicat să se țină cure de lungă durată (3-4 luni), care se reiau periodic.
Fructele de măceș – bogate în vitamina C, sunt indicate în combaterea răcelii. Ceaiul se prepară dintr-o lingură de fructe mărunțite și 250 ml apă clocotită și se îndulcește cu miere, după gust; se consumă 3 – 4 căni pe zi.
Socul – florile de soc, ajută la eliminarea excesului de mucus și stopează înmulțirea virușilor. Se consumă trei căni pe zi (o cană de ceai se prepară din o lingură de flori uscate la o cană de apă clocotită).
Bitterul suedez – poate fi folosit ca și tratament de prevenție pe toată durata sezonului rece (3 lingurițe pe zi într-o cană cu apă, curele se țin cu pauze de 5 zile la fiecare 40 de zile).
Leurda – este un excelent antimicrobian, imunostimulator, purificator, dezinfectant, detoxifiant, se țin cure de 3 luni cu 10 zile de pauză între ele).
Cătina – se utilizează fructele pentru proprietățile lor extraordinare de întărire a imunității. Se pot administra proaspete sau infuzie din fructe uscate (3 căni pe zi). O altă variantă de utilizare, este aceea sub formă de ulei (20 de picături de 3 ori pe zi).
Tratamentele prezentate mai sus, trebuie utilizate doar sub supravegherea unui terapeut specialist.
Psiholog Mihai MOISOIU
Terapeut – terapii alternative
Psihologia muncii – psihologie organizațională.
– psihologia transporturilor.
Trainer life style
E-mail: training.reality@gmail.com
Telefon: 0753937223