Măsură

Plângere penală pregătită de PSD împotriva sistării furnizării apei calde în Suceava



Gestionarea activității la societatea de transport și distribuție a energiei termice din municipiul Suceava, SC Termica Suceava, face obiectul unei plângeri penale pregătite de Organizația Municipală Suceava a PSD.
Președintele organizației, senatorul Ovidiu Donțu, a declarat, ieri, în cadrul unei conferințe de presă, că până la această dată a identificat mai multe fapte penale care s-ar fi petrecut la această societate cu unic acționar Consiliul Local Suceava și că a pregătit o plângere penală în rem (împotriva faptelor, nu împotriva unor persoane). Proiectul de plângere penală va fi depus de consilierii locali PSD la secretarul municipiului, Ioan Ciutac, cu solicitarea de analiză a situației, în cadrul Consiliului Local. În opinia lui Donțu, plângerea ar trebui semnată de toți cei 23 de consilieri municipali, indiferent de apartenența politică, deoarece este vorba de interesele orașului.
„Ne referim la lipsa asigurării continuității furnizării de agent termic în municipiul Suceava; unii cred că pot opri un serviciu public când doresc. Ne referim și la alte fapte penale, precum gestiunea frauduloasă, abuz în serviciu și deturnare de fonduri, sunt acolo lucruri care înseamnă atac la patrimoniul public. Cerem consilierilor locali să semneze plângerea și să o completeze cu ceea ce mai consideră ei că este cazul. Ambiția noastră este ca toți să semneze”, a declarat Donțu.
Consiliul Local ar trebui să apere averea pe care orașul o are la Termica
De asemenea, Ovidiu Donțu a mai spus că juriștii de la PSD au descoperit că în planul de reorganizare a Termica există o prevedere conform căreia stația de 110 kV a societății ar trebui preluată de unul dintre creditori, peste ordinea de preferință. „Vor să ia esența de acolo, această stație care poate contribui la dezvoltarea viitorului parc industrial al municipiului Suceava, iar consilierii trebuie să apere patrimoniul. Am impresia că primăria nu este parte în procesul de insolvență pentru a apăra patrimoniul public”, a spus Donțu.
Potrivit acestuia, răspunderea apărării patrimoniului Termica trebuie să o aibă consilierii locali, inclusiv prin asumarea plângerii penale inițiate de PSD. „Ar fi prima dată când toți cei 23 de consilieri locali ar semna o plângere penală”, a mai spus Ovidiu Donțu.
În documentul care va fi depus la secretarul municipiului Suceava sunt precizate toate prevederile legale pe care PSD le consideră a fi fost încălcate în ceea ce privește activitatea de la Termica.



Recomandări

Primăria Suceava a încercat să dea jos panoul publicitar de pe blocul Union printr-o intervenție neautorizată de Poliție

Acțiunea de demontare a panoului publicitar de pe blocul Union, oprită de Poliție
Acțiunea de demontare a panoului publicitar de pe blocul Union, oprită de Poliție

„Abuz în serviciu” semnalat la DNA Suceava de consilierul local Mihai Crăciun în privința lucrărilor din Parcul Șipote

Administratorul Servicii Comunale Rădăuți îl acuză pe liderul PSD din municipiu, prefectul Traian Andronachi, de o eventuală oprire a apei calde pentru populație

Administratorul Servicii Comunale din Rădăuți atrage atenția că cetățenii riscă să rămână fără apă caldă după ce consilierii PSD nu au votat alocarea subvenției la gaz în avans

Președintele CJ Suceava și 92 de primari suceveni, din PSD, PNL și USR, au transmis o scrisoare deschisă premierului și Guvernului