Cronica religioasă

Picturi vechi ale lui Teofan Grecul, descoperite la Novgorod



În Velikii-Novgorod au fost descoperite mai multe picturi vechi, al căror autor se presupune că ar fi Teofan Grecul, potrivit site-ului lacasuriortodoxe.ro. Restauratorii au descoperit în Velikii-Novgorod fragmente ale unor picturi de o mare importanță, ale cărui autor, probabil, este Teofan Grecul, au anunțat surse din cadrul muzeului din Novgorod.
Conform letopisețelor, în 1378 acest faimos pictor bizantin din sec. XIV-XV a pictat Biserica „Schimbarea la Față”, construită în zona comercială a orașului Velikii-Novgorod. „Patru fragmente noi ale monumentalei picturi au fost descoperite în timpul lucrărilor la fațadele bisericii”, menționează aceeași sursă.
Se presupune că fresca ar data din anul 1378, anul în care a fost pictată biserica. Totuși, încă nu se poate afirma că lucrarea este a lui Teofan Grecul sau a altui meșter care se putea sa fi lucrat alături de acesta.
Pe lângă acestea, încă o frescă necunoscută până acum specialiștilor a fost descoperită în timpul lucrărilor de restaurare în aceeași biserică. În cazul acesteia din urmă, specialiștii au declarat că pictura nu îi aparține pictorului bizantin, datând-o în secolul al XVI-lea. Studiile asupra frescelor continuă.
(pr. Mihai GOJGAR)



Recomandări

Descoperirile arheologice de la Mănăstirea Humorului, valorizate odată cu finalizarea lucrărilor de restaurare

Descoperirile arheologice de la Mănăstirea Humorului, valorizate odată cu finalizarea lucrărilor de restaurare
Descoperirile arheologice de la Mănăstirea Humorului, valorizate odată cu finalizarea lucrărilor de restaurare