Phil Neville despre Dinamo: În acea parte a Europei fac orice ca să câștige



Phil Neville despre Dinamo: În acea parte a Europei fac orice ca să câștige
Phil Neville despre Dinamo: În acea parte a Europei fac orice ca să câștige

Fundașul echipei Everton, Phil Neville (foto), a declarat că formațiile din sud-estul Europei fac orice pentru a câștiga și că nu l-a surprins faptul că FC Dinamo a folosit tactici murdare în dubla manșă din turul I al Cupei UEFA, informează cotidianul The Sun.
„Sincer să fiu, nu m-a surprins jocul lui Dinamo, este specific formațiilor din acea parte de lume. Fac orice ca să câștige și, să fim cinstiți, i-am pus sub mare presiune. S-au luptat pentru șansa lor și trebuie să le acordăm credit pentru asta. Dar în acea parte a Europei fac orice: scuipă, faultează, așa cum a pățit Arteta, și tot așa. Joci în deplasare, iar ei lasă iarba mare și uscată pentru antrenamentul oficial. A doua zi te duci la stadion pentru meci, iar iarba este udă și tunsă. Asta face parte din cultura lor, să câștige cu orice preț. Știam asta înainte de meci, știam că vor specula orice oportunitate”, a spus Neville.
Mijlocașul spaniol Mikel Arteta, lovit de fotbalistul dinamovist Mihăiță Pleșan, în meciul dintre cele două formații din manșa secundă a turului întâi al Cupei UEFA, scor 1-0, a ieșit din spital și este în afara oricărui pericol. Cu toate acestea, este puțin probabil să fie introdus în teren duminică de antrenorul David Moyes la meciul cu Manchester City din Premier League.
Cotidianul The Mirror a scris că „acum Everton își linge rănile după comportamentul animalic al adversarului din Cupa UEFA, Dinamo București”
„Cei de la Dinamo au fost scuipații”, a titrat The Sun. „Fundașul Gabriel Tamaș a scăpat neavertizat după ce a scuipat doi jucători de la Everton. A încercat același lucru și cu atacantul Duncan Ferguson. Marele Duncan și-a plătit polițele trântindu-l pe român la pământ și apoi încercând să-l lovească cu cotul. Acest lucru ar putea duce la suspendarea jucătorului de către UEFA, dar, fiindcă așa cum se știe, este decis să plece de la Everton la finalul sezonului, sancționarea lui n-ar avea importanță pentru gruparea din Liverpool”, a subliniat sursa citată.
„Scârbos. Tamaș scuipă…”, „Fergie vine după tine. Marele Duncan se răzbună…”, „Clar. Scuipătorul Tamaș este doborât la pământ”, sună explicațiile foto ale duelurilor dintre Gabriel Tamaș și Duncan Ferguson.