Eurodeputatul PD-L Petru Luhan a inaugurat, la începutul acestei săptămâni, în Suceava, un cabinet europarlamentar. Biroul va funcționa în centrul Sucevei, pe str. Ștefan cel Mare, la numărul 3, șeful de cabinet al lui Petru Luhan fiind Ilie Duca. Luhan a precizat că șeful său de cabinet va prelua zilnic sesizările cetățenilor, iar vinerea, o dată la două săptămâni, va prelua personal problemele, ideile și inițiativele locuitorilor județului.
„Doresc ca acest birou să reprezinte poarta sucevenilor, și nu numai a lor, către Europa. Mă identific foarte bine cu noua mea poziție mai ales prin prisma creșterii puterii Parlamentului European, odată cu intrarea în vigoare a tratatului de la Lisabona. Conform acestuia, Parlamentul European își va extinde puterea de co-decizie legislativă la 95% din politicile UE. În calitate de membru titular în Comisia pentru Dezvoltare Regională a Parlamentului European, am ca scop prioritar în acest mandat simplificarea procedurilor de alocare a fondurilor europene. A doua Comisie în care activez este cea pentru Libertăți Civile, Justiție și Afaceri Interne”, a spus Luhan.
El a adăugat că prioritățile sale în cadrul Comisiei pentru Libertăți Civile sunt legate de gestionarea frontierei externe a Uniunii Europene. În aceste condiții, el a arătat că România are peste 2070 de kilometri de frontieră terestră și odată cu intrarea în spațiul Schengen, în 2011, aceasta va deveni frontiera de Est a acestei zone.
„Rolul României va crește atunci considerabil deoarece vom fi responsabili cu paza și administrarea graniței europene de Est. Și nu în ultimul rând, vreau să precizez că a treia prioritate a mandatului meu este derularea de campanii de informare a cetățenilor pe teme europene de interes”, a încheiat Luhan.
Organizare
Petru Luhan și-a deschis cabinet de europarlamentar în Suceava
