Peste 52.000 de absolvenți s-au înregistrat ca șomeri, de la începutul anului, 5.740 dintre aceștia înscriindu-se în baza de date a Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM) în prima jumătate a lunii august, se arată într-un comunicat remis, marți, MEDIAFAX.
Potrivit ANOFM, în baza de date sunt înscriși, de la 1 ianuarie, 52.101 absolvenți, doar 1.188 dintre ei fiind indemnizați.
În august, până marți, s-au înscris 5.740 de absolvenți, 76 fiind absolvenți de învățământ primar, gimnazial sau profesional, 3.294 – de învățământ liceal sau post-liceal, iar 2.370 -de învățământ universitar.
Absolvenții înscriși la agențiile de ocupare a forței de muncă sau la alți furnizori de servicii specializate pentru stimularea ocupării forței de muncă acreditați pot beneficia de serviciile de mediere a muncii pe locurile de muncă vacante declarate de angajatori și de serviciile de informare și consiliere profesională, putând participa la cursuri gratuite de formare profesională.
De asemenea, dacă în 60 de zile de la absolvire nu reușesc să se încadreze în muncă potrivit pregătirii profesionale, absolvenții beneficiază, timp de șase luni, de indemnizație de șomaj, în cuantum de 50 la sută din valoarea indicatorului social de referință.
Nu beneficiază de indemnizație de șomaj absolvenții care, la data solicitării dreptului, urmează o formă de învățământ.