Nepăsare

Peste 5000 de suceveni nu au buletin sau carte de identitate



Mii de suceveni nu vor putea vota la alegerile prezidențiale de la finele lunii noiembrie, deoarece nu au un act de identitate valabil. Conform statisticilor Serviciului de Evidență a Populației al municipiului Suceava, peste 5300 de locuitori ai Sucevei, dar și ai comunelor și orașelor din jur (Liteni și Salcea) nu au carte de identitate sau buletin valabil.
Șeful Serviciului de Evidență a Populației, comisarul Maricel Caba, a precizat că, în cele mai multe cazuri, buletinele sau cărțile de identitate eliberate au expirat, fără ca deținătorii acestora să se prezinte pentru a le fi eliberate altele noi.
Un număr destul de mare de cărți de identitate, aproximativ o mie, ar fi trebuit să fie eliberate tinerilor care au împlinit vârsta de 14 ani, dar aceștia nu s-au prezentat să solicite eliberarea acestui act obligatoriu.
Numărul mare al celor care nu au un act de identitate valabil este cu atât mai surprinzător cu cât, pe lângă obligativitatea obținerii acestuia și chiar a deținerii sale oriunde te deplasezi, acesta este necesar pentru întocmirea oricărui tip de abonament, fie el de telefonie, internet sau la o revistă, aproape orice activitate financiară fiind condiționată de furnizarea datelor de identitate.
Program prelungit la eliberarea cărților de identitate
Pentru ca miile de persoane care nu au acte de identitate valabile să își poată exprima opțiunile politice la alegerile din 22 noiembrie și 6 decembrie, programul de funcționare a Serviciului de Evidență a Populației a municipiului Suceava a fost prelungit, solicitările de eliberare a cărților de identitate putând fi depuse de luni până sâmbătă, între orele 8 și 20.
În zilele de duminică, 22 noiembrie și 6 decembrie, când vor avea loc alegerile prezidențiale, serviciul va funcționa între orele 8 și 21, iar actul de identitate va fi eliberat în aceeași zi, într-un interval de numai câteva ore.
În evidențele Serviciului de Evidență a Populației al municipiului Suceava se află peste 240.000 de persoane, din municipiul reședință de județ, două orașe – Liteni și Salcea, precum și 17 comune.