Muncă sisifică

Peste 300 de persoane, audiate în cazul falsurilor de care este acuzat fostul prorector Burciu



Există suspiciunea că actele prezentate de Aurel Burciu pentru justificarea banilor primiți sunt false
Există suspiciunea că actele prezentate de Aurel Burciu pentru justificarea banilor primiți sunt false

Audieri maraton la sediul Direcției Generale Anticorupție Suceava, unde peste 300 de persoane sunt așteptate să dea cu subsemnatul doar într-un singur dosar. „Pelerinajul” a început acum câteva săptămâni și va mai dura probabil până la mijlocul lunii august, urmând ca aceste declarații să fie atașate dosarului aflat pe masa de lucru a procurorilor Direcției Naționale Anticorupție, Serviciul Teritorial Suceava.
Împotriva profesorului universitar doctor Aurel Burciu, fost prorector al Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava, dar și candidat pentru funcția de rector al acestei instituții de învățământ superior la alegerile din primăvara acestui an, s-a început urmărirea penală în urmă cu câteva săptămâni.
Motivele pentru care s-a început urmărirea penală împotriva lui Aurel Burciu sunt legate de implicarea sa într-un proiect finanțat din fonduri europene, bani pe care nu i-a folosit așa cum s-a angajat, ci în cu totul alte direcții.
Fostul prorector este cercetat penal pentru săvârșirea infracțiunii de prezentare de documente false în vederea obținerii pe nedrept de fonduri din bugetul Comunității Europene.
Proiectul intitulat „Centrul de training ocupațional pentru șomeri CENTROS Suceava”, și finanțat prin programul PHARE 2003, avea o valoare de 75.000 de euro.
Această sumă trebuia folosită pentru susținerea unor cursuri de informare și consiliere psiho-socio-profesională a șomerilor și integrarea acestora pe piața socială. Banii au fost încasați integral, dar în realitate nu s-au folosit așa cum era prevăzut în proiect.
Prin acest program urmau să fie recalificați 312 șomeri, dar majoritatea dintre aceștia nu știu absolut nimic despre cursurile pe care le-au urmat în acte. Din acest motiv, există suspiciunea că actele prezentate de Aurel Burciu pentru justificarea banilor primiți sunt false.
Neregulile au fost sesizate de reprezentanții Departamentului de Luptă Antifraudă din cadrul Guvernului României, care au trimis o adresă către DNA în vederea declanșării unei acțiuni penale.