Peste 250 de localități din 16 județe sunt afectate din cauza vremii, 37 sunt izolate



Peste 250 de localități din 16 județe sunt afectate din cauza vremii, 37 sunt izolate rutier și feroviar, 203 sunt nealimentate total sau parțial cu energie electrică, 19 drumuri naționale și A2 București-Lehliu sunt închise, iar 73 de drumuri județene sunt blocate, a anunțat, duminică, MAI
Purtătorul de cuvânt al Ministerului Administrației și Internelor (MAI), Marius Militaru, a declarat că sunt afectate din cauza ninsorii, viscolului și poleiului 252 de localități din 16 județe.
Militaru a precizat că 37 de localități sunt izolate din punct de vedere rutier și feroviar, 203 sunt nealimentate total sau parțial cu energie electrică, în opt sunt disfuncționalități la comunicarea fixă și mobilă, iar în alte patru localități sunt dificultăți în alimentarea cu apă.
El a precizat că autostrada A2 București – Lehliu și 19 drumuri naționale sunt închise, iar pe șase drumuri sunt restricții petnru traficul greu.
Totodată, 73 de drumuri județene sunt blocate, iar pe alte două se circulă îngreunat.
În urma emiterii codului portocaliu de ninsori și viscol, CNADNR și Poliția de Frontieră iau în calcul închiderea punctelor de frontieră Giurgiu, Ruse, Bechet, Calafat și Negru Vodă, a mai spus Marius Militaru.
El a precizat că din 26 ianuarie și până în prezent au murit 34 de persoane din cauza gerului, iar serviciile de ambulanță au transportat în adăposturi 2.493 de persoane găsite pe stradă, din care 256 în ultimele 24 de ore.
Marius Militaru a mai spus că 12.692 de angajați ai Ministerului Administrației și Internelor sunt pregătiți să intervină, cu 2.209 autospeciale. Poliția are 3.060 de angajați și 1.485 de autospeciale, Jandarmeria are 2.688 de oameni și 345 de autospeciale, iar ISU are 6.944 de angajați și 490 de autospeciale.
De asemenea, opt elicoptere MAI sunt pregătite de intervenție, fiind înregistrate situații de urgență medicală la Tulcea și Arad.
Ministrul Administrației și Internelor, Traian Igaș, va avea, de la ora 19.00, o videoconferință cu prefecții.
Meteorologii au emis, duminică, cod portocaliu de ninsori și viscol pentru București și 19 județe, unde până miercuri dimineață va ninge viscolit, viteza vântului va depăși la rafală 70- 80 km/h, iar vizibilitatea va scădea sub 50 de metri, alte 17 județe fiind avertizate cu cod galben.
Potrivit avertizării transmise de Administrația Națională de Meteorologie, de duminică, ora 18.00 și până miercuri, ora 10.00, „va ninge viscolit în sudul Moldovei, Dobrogea, Muntenia și Oltenia, viteza vântului va depăși la rafală 70- 80 km/h, iar vizibilitatea va scădea sub 50 m”.
În noaptea de duminică spre luni va fi viscol în sudul Moldovei și în Bărăgan, apoi se va extinde spre celelalte regiuni, atingând intensitatea maximă de luni, ora 14.00 până marți, ora 18.
La începutul intervalului, în Dobrogea și estul Munteniei vor mai fi precipitații mixte și se va menține poleiul, au precizat meteorologii.
Codul portocaliu a fost emis pentru București și județele Mehedinți, Gorj, Dolj, Olt, Vâlcea, Argeș, Teleorman, Giurgiu, Dâmbovița, Prahova, Ilfov, Ialomița, Călărași, Constanța, Tulcea, Brăila, Buzău, Vrancea și Galați.
De asemenea, potrivit avertizării cod galben, în nordul și centrul Moldovei, în Banat și în zona de munte va continua să ningă, iar vântul va avea viteze de până la 30-40 de kilometri pe oră.
Codul galben a fost emis pentru județele Timiș, Caraș-Severin, Hunedoara, Alba, Covasna, Harghita, Suceava, Neamț, Bacău, Vaslui, Iași, Botoșani și parțial pentru Sibiu, Brașov, Mureș, Bistrița-Năsăud și Maramureș.
Mai multe drumuri naționale din 16 județe ar putea fi închise începând de duminică, ora 16.00, măsura fiind luată pentru a permite intervenția utilajelor de deszăpezire, în condițiile în care intră în vigoare o avertizare meteo de cod portocaliu, a anunțat CNADNR.